Nepříznivý výsledek referenda tak může výrazně ovlivnit kariéru současného prezidenta Mwai Kibaki před příštími prezidentskými volbami, jež jsou plánovány na rok 2007.
Čtyřiasedmdesátiletý Kibaki zřejmě z prezidentské funkce neodstoupí a vzhledem k tomu, že sedm ministrů veřejně prohlásilo, že referendum nepodporují, dají se očekávat i určité změny ve vládě.
Tříleté přípravy nové ústavy
O změně ústavy se v Keni mluví již od voleb v prosinci roku 2002, kdy se úřadu prezidenta ujal Kibaki. Jeho vláda tehdy slíbila, že novou ústavu zavádějící post premiéra představí během sta dnů od nástupu k moci.
Debata o budoucí ústavě se nakonec protáhla bezmála na tři roky a současný prezident si své pravomoci ponechal. Stojí tak nejen v čele státu, ale i v čele vlády.
Kromě obav z navrhovaných změn, které by prezidentovi ponechaly příliš velké pravomoci, se kritikům nelíbila pozemková reforma. Novela měla umožnit dědit rodinnou půdu i ženám, což odporuje praktikám některých kmenů.
Volby proběhly bez komplikací
Kampaň v bývalé britské kolonii a jedné z nejrozvinutějších zemí východní Afriky provázela ostrá debata i násilnosti. Sobotní předvolební shromáždění v Nairobi se obešla bez násilností, stejně tak i samotné volby.
Na průběh voleb dohlíželo celkem 19 000 místních pozorovatelů a 150 diplomatů.