Nairobi - Keňský parlament zamítl návrh zákona o vytvoření zvláštního tribunálu, který by soudil osoby zodpovědné za loňskou vlnu povolebního násilí.
Tím se podle všeho otevírá cesta k tomu, aby hlavní podezřelé, kteří mají mít na svědomí smrt 1500 lidí, soudil Mezinárodní trestní tribunál (ICC) v nizozemském Haagu.
Keňská vláda doufala, že se jí podaří ustavení tribunálu prosadit ještě před vypršením lhůty stanovené na 1.března.
Prezident Mwai Kibaki a premiér Raila Odinga, jejichž vyrovnaný volební souboj o post hlavy státu z prosince 2007 měl z kraje loňského roku nečekaně krvavou dohru, byli oba hlasování v parlamentu přítomni.
Ani jejich výzvy ale poslance nepřesvědčily. Většina zákonodárců totiž justičnímu systému v Keni podle svých slov nevěří a dává přednost tomu, aby viníky loňských násilností soudil haagský tribunál.
To se odrazilo i v hlasování. Ke schválení návrhu byla potřeba alespoň 145 hlasů, podpořilo jej ale jen 101 poslanců, a to přesto, že vláda má v parlamentu alespoň nominálně pohodlnou většinu.
„Pro vládu je to určitě nepříjemné, jasně se totiž ukázalo, že nedokže mluvit jedním hlasem a nemá pod kontrolou ani vlastní poslance," řekl Aktuálně.cz v telefonickém rozhovoru z Nairobi Victor Odero, keňský koordinátor regionální kanceláře nevládní organizace Concern.
„Na druhou stranu - u mnoha zákonodárců mohlo jít čistě o akt sebezáchovy, protože spousta lidí, kteří loňské násilnosti vyvolali a které by speciální tribunál soudil, podle všeho zasedá právě v parlamentu," vysvětlil Odero.
Podle jednacího řádu může být návrh předložen v parlamentu znovu až za šest měsíců, do té doby však lhůta k ustavení tribunálu vyprší.
Jeho zřízení doporučila tzv. Wakiho komise ustavená loni na základě dohody o vytvoření vlády národní jednoty, kterou pomáhal sjednat bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan.
Keňský soudce Philip Waki, který práci vyšetřovací komise vedl, předal na konci svého mandátu Annanovi obálku se jmény hlavních podezřelých. Ta má být v případě, že se keňské vládě nepodaří doporučení Wakiho komise realizovat, předána haagskému tribunálu.
Podle Victora Odera by se prezident Kibaki díky svým silným pravomocím ještě mohl pokusit prosadit tribunál mimoparlamentní cestou, ale pravděpodobnost, že se mu to podaří, prý není velká. "To, že věc nakonec zřejmě skončí v Haagu, má i svou pozitivní stránku. Alespoň tím bude zaručena objektivita soudu," domnívá se Odero.