Ke Slunci přiletěla voda z dalekého vesmíru. Vědci se těší, až kometu prozkoumají

Jana Václavíková Jana Václavíková
5. 11. 2019 20:16
Přestože vědci předpokládají, že voda nutná ke vzniku života se vyskytuje kromě naší sluneční soustavy i jinde ve vesmíru, nikdy neměli přímou možnost tuto teorii ověřit. Nyní důkaz pravděpodobně přiletěl až k nim v podobě komety. V příštích dnech budou mít skvělou příležitost ji prozkoumat.
Snímek komety 2I/Borisov pořízený dalekohledem na observatoři Gemini na Havaji.
Snímek komety 2I/Borisov pořízený dalekohledem na observatoři Gemini na Havaji. | Foto: Gemini Observatory/U.S. National Science Foundation/AURA/Handout via REUTERS

Koncem srpna upoutala pozornost astronomů kometa s názvem 2I/Borisov, která prolétala sluneční soustavou. Jméno získala po svém objeviteli, amatérském astronomovi z Krymu Gennadiji Borisovovi.

Na rozdíl od jiných komet, které se v okolí Slunce pohybují, přilétla z miliardy světelných let vzdálených míst. Jde teprve o druhý zaznamenaný objekt, který pochází z jiné části naší galaxie a prolétává naším planetárním systémem. Prvním takovým objektem bylo těleso Oumuamua v roce 2017.

Vědci zkoumali kometu na dálku pomocí speciálních teleskopů a slunečního světla, které se od objektu odráží. Díky tomu nyní zjistili, že má překvapivé složení. Podle nich je kometa tvořená kyanidy, ale také se z ní uvolňuje vodík a kyslík, které naznačují, že je tvořena i vodou. Nijak zvlášť se tedy neliší od objektů, které se pohybují ve sluneční soustavě.

Podle astronoma Matthewa Knighta z americké Marylandské univerzity v College Parku to znamená, že i v hlubokém vesmíru jsou stejné nebo podobné podmínky pro život jako v naší sluneční soustavě.  

"Je naše planetární soustava jedinečná, nebo existuje víc soustav jako ta naše? Mělo by to dopady na zkoumání původu života a toho, jak běžný je život ve vesmíru," doplnil pro vědecký časopis New Scientist Adam McKay z týmu amerického vesmírného úřadu NASA, který kometu zkoumá.

Jak už dříve NASA uvedla, díky zkoumání vody ve vesmíru by bylo možné v budoucnu odpovědět na otázku, zda jsme ve vesmíru sami. Z komety 2I/Borisov by se také vědci mohli dozvědět víc o tom, jak voda cestuje mezi hvězdami, domnívá se Olivier Hainaut z Evropské jižní observatoře (ESO).

Následující týdny budou stěžejní pro zkoumání původu a složení komety. Objekt bude nejviditelnější 8. prosince, kdy proletí před Sluncem - právě tehdy vědci získají nejpřesnější výsledky. Podle Hainauta je to skvělá příležitost. "Je to věda v přímém přenosu," uvedl pro odborný časopis Nature.

Video: Kyslík na kometě neumíme vysvětlit, posouvá to teorie vzniku sluneční soustavy, tvrdí astronom

Nejdřív se astronauté vydají k planetce blízko Zemi, to by mohlo být za deset let, až potom přijde na řadu Mars, říká Petr Scheirich. Vyhodnocování nálezu kyslíku na kometě může podle něj trvat roky. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy