Brusel - Trvalé bydliště má v Praze, již delší čas ale pobývá a pracuje v Paříži. Jeho žena je Polka, teď si ale postavila hlavu a utekla mu do Říma. Ke všemu si tam našla Švéda s finským pasem.
Dilema jak se rozvést a hlavně na základě zákonů které země, jež v posledních letech musely řešit evropské páry tvořené státními příslušníky dvou různých zemí, bude napříště jednodušší.
Evropská unie se rozhodla sjednotit pravidla, podle kterých se nyní budou znesvářené manželské dvojice s rozdílnou národností rozcházet.
"Chci si být jista, že jednotný trh znamená víc než jen svobodnou výměnu zboží a služeb," tvrdí evropská komisařka pro otázky justice Vivian Redingová. "Chci, aby občané EU nebyli ponecháni napospas složitému procesu mezinárodních rozvodů."
Jsou k tomu zapotřebí dva
První pokus usnadnit rozvod po evropsku podnikla EU v roce 2006. Tehdy se ale proti této iniciativě postavilo Švédsko. Vláda sociálnědemokratického premiéra Görana Perssona se obávala zbytečných soudních průtahů a restrikcí, na něž Švédové nejsou zvyklí.
V řadě evropských zemí byla v uplynulých letech běžná praxe, že ten z manželů, který o rozvod požádal jako první, získal řadu výhod, mimo jiné v ohledu na dělení společného majetku či výchovu dětí. A často také ten, jenž měl více peněz. Jindy se soudní stání táhla dlouhé roky, protože se manželé nemohli dohodnout.
Tomu teď má být konec. Rozvádět se budou napříště na základě zákonů země, ve které byl žádost o rozvod podán. Pokud se ale shodnou, že se chtějí rozvádět v zemi, z níž pochází jeden z nich, mohou tak učinit.
"Tak jako je zapotřebí dvou lidí k tomu, aby se vzali, je zapotřebí dvou i k tomu, aby se rozvedli," říká Redingová.
140 000 mezinárodních rozvodů
V Evropské unii, která má pět set milionů obyvatel, je každoročně uzavřeno na dva miliony sňatků. Zároveň se rozvede 875 000 manželských párů. Sto čtyřicet tisíc evropských rozvodů je "mezinárodních".
V různách zemích platí pro rozchod manželů pochopitelně různá pravidla.
Ve Švédsku je možné se nechat rozvést během šesti měsíců. Člověk se nemusí ani dostavit k soudu. Vše se dá za jistých okolností vyřídit poštou.
Vzít si zato Ira nebo Irku může být problém. Katolická církev na zeleném ostrově dbá přísně o to, aby vše, co Bůh spojil, hned jen tak někdo nerozpojil, a paralament v Dublinu přijal zákon umožňující rozvod až v roce 1996.
Aby se irští manželé mohli rozejít, musí žít čtyři z pěti posledních let před podáním rozvodu odděleně.
Malťané se zase nerozvádějí vůbec.
Česko patří ke skeptikům
Návrh, který ve středu předložila Evropská komise bude muset schválit kvalifikovaná většina členských zemí EU a také Evropský parlament.
Vůbec poprvé ale bude uplatněna tzv. metoda posílené spolupráce, která umožňuje, aby určitý návrh komise prosadilo devět zemí, pokud se kvalifikovaná většina nenajde.
Jednoznačně pozitivně se k návrhu komise stavějí Bulharsko, Francie, Itálie, Maďarsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovinsko a Španělsko.
Zavedení společných unijích pravidel pro evropské rozvody se vedle Irska a Polska nelíbilo také tradičně "euroskeptickému" Česku, kde se manželství mimochodem rozpadají jako na běžícím pásu.