"Když mi řeknou, tak půjdu. Všichni stejně zemřeme." Moskvané reagují na mobilizaci

Video bb Video, bb
21. 9. 2022 17:09
Obyvatelé Moskvy ve středu reagovali na nařízení Vladimira Putina o částečné mobilizaci vojáků v záloze. Ruský prezident tím chce podpořit svoji vojenskou invazi na Ukrajině.
Reakce obyvatel Moskvy na částečnou mobilizaci. | Video: Asociated Press

Moskvan Denis Osipov před odvodním komisariátem uvedl, že hrdost na svou zemi ho přiměla přihlásit se, ale zdravý rozum ho od toho odrazuje. "Mohu tam zemřít a mám rodinu, příbuzné a přátele," pochyboval o rozhodnutí Osipov.

Starší obyvatel ruské metropole Sergej řekl, že prezident přijal rozhodnutí o mobilizaci po zvážení situace. "Domnívá se, že je to nezbytné. Jsme v situaci, kdy nemůžeme komentovat to, co řekl. Prezident to řekl a tím to končí," odpověděl Sergej.

"Je mi to jedno. Jsem prostý člověk. Když mi řeknou (narukovat), tak půjdu. Všichni zemřeme. Někteří odejdou dříve, jiní později," komentoval situaci jiný mladík z Moskvy.

Celkový počet záložáků, kteří mají být povoláni, by mohl být až 300 000, uvádějí ruští úředníci. "Mobilizováni budou pouze ti, kteří mají příslušné bojové a služební zkušenosti," slibuje ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Dodal, že existuje asi 25 milionů lidí, kteří splňují tato kritéria, ale pouze asi procento z nich bude mobilizováno. Další klauzule ve vyhlášce brání většině profesionálních vojáků ukončit smlouvu a odejít ze služby, dokud nebude částečná mobilizace ukončena.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Odklon od Ruska může u energií trvat roky. Podle šéfa Světové banky hrozí stagflace

Odklon od Ruska může u produkce energie ve světě trvat roky, varoval šéf Světové banky (SB) David Malpass. Tím se podle něj prodlužuje riziko stagflace čili období nízkého růstu a vysoké inflace. Malpass ve vystoupení na Stanfordově univerzitě ve středu také řekl, že v Evropě se zvyšuje pravděpodobnost recese, růst Číny prudce zpomaluje a výkon americké ekonomiky se v první polovině roku snížil. Tento vývoj bude mít podle něj vážné dopady na rozvojové země.

Z nadcházející pravidelné dvouleté zprávy o chudobě a sdílené prosperitě vyplývá, že desetiletí trvající pokrok ve snižování chudoby se kolem roku 2015 zpomalil. Pandemie covidu-19 následně poslala do extrémní chudoby 70 milionů lidí, řekl Malpass.

Zpráva, která má být zveřejněna příští týden, rovněž ukázala pokles celosvětového mediánu příjmu o čtyři procenta. To je první pokles od roku 1990, kdy SB začala tento ukazatel sledovat.

"Rozvojový svět čelí v nejbližší době mimořádně náročným vyhlídkám, v nichž se odráží prudký růst cen potravinářských hnojiv a energií, zvyšování úrokových sazeb a úvěrových rozpětí, znehodnocování měn a odliv kapitálu," upozornil šéf SB. "Naléhavým nebezpečím pro rozvojový svět je, že prudké zpomalení globálního růstu se prohloubí a povede ke globální recesi," dodal Malpass. Připomněl, že mnohé z těchto zemí se stále snaží vrátit na úroveň příjmů na obyvatele před pandemií.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Ze soudu o Čapím hnízdu se omluvila finanční ředitelka Agrofertu Procházková

Finanční ředitelka holdingu Agrofert Petra Procházková ve čtvrtek u hlavního líčení v případu kolem dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo nevypovídala. Z jednání se omluvila kvůli zdravotním důvodům. K soudu dnes nedorazil ani bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který v kauze čelí spolu se svou někdejší poradkyní Janou Nagyovou obžalobě z dotačního podvodu. Podle právníka někdejšího předsedy vlády Eduardy Bruny je Procházková vzhledem ke svému postavení v Agrofertu klíčovým svědkem.

"I ostatní dnešní svědci jsou důležití, ale paní Procházková je naprosto klíčový svědek," uvedl Bruna. Spolu s finanční ředitelkou Agrofertu měla ve čtvrtek ráno vypovídat také reklamní a marketingová specialistka Tereza Svěráková, ani ta ale k soudu nepřišla. Soudce Jan Šott proto jednání přerušil, bude pokračovat až dalšími svědky, mezi kterými je například autor podoby farmy u Olbramovic na Benešovsku, architekt Jiří Javůrek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy