Kdo obsadil letiště? Ve hře jsou ruské výzvědné služby

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
28. 2. 2014 16:15
Ozbrojenci odění ve vojenských uniformách mohou být z Ukrajiny i z Ruska.
Foto: Reuters

Simferopol/Praha (od naší spolupracovnice) - Ani několik hodin po obsazení letišť v Simferopolu a Sevastopolu na Krymu není jasné, kdo jsou ozbrojenci odění ve vojenských uniformách.

Zda jde o "domácí", konkrétně domobranu rusky mluvícího obyvatelstva ukrajinského Krymu, nebo vojáky přímo z Ruska.  

Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov v pátek ráno uvedl, že se jedná o akci ruských jednotek z námořní základny v Sevastopolu, kterou mají Rusové pronajatou. "Ruské armádní jednotky nejsou zapojeny do blokády letiště Belbek (u Sevastopolu)," kontroval mluvčí ruské Černomořské flotily.

Krymský zpravodaj Radia Svoboda ale hlásí: Letiště v Simferopolu neobsadili Rusové z Černomořské flotily, ale příslušníci ruské výzvědné služby. Odvolává se přitom na vojenské zdroje.

Výsadkáři podle něj přistáli na vojenském letišti flotily v obci Hvardijske.

Na letištích v Sevastopolu i Simferopolu se tedy údajně nacházejí jak příslušníci proruské domobrany (tedy "civilní" ozbrojenci z Krymu), tak muži s plnou výzbrojí v maskovacích uniformách.

Podle Radia Svoboda zablokovali mimo jiné leteckou společnost Krymaviaruch, která zajišťuje leteckou navigaci nad poloostrovem. Vojáci se prý nijak nepředstavili a s civilisty nekomunikují.

I ruská agentura Interfax ráno oznámila, že ruští vojáci blokují ukrajinské letiště Belbek poblíž Sevastopolu. Na místě je také obrněný transportér. Podle ukrajinské agentury Unian je na Belbeku už více než 300 vojáků se samopaly.

Ruský přízvuk

Stanice ART, tatarská televize na Krymu, tvrdí, že se na letišti v Simferopolu nachází asi 150 lidí v přilbách a se samopaly, kteří mluví s "výrazným ruským přízvukem". Tataři jsou na straně nové ukrajinské vlády a odmítají jakýkoliv zásah Ruska.

Ruští vojáci v Sevastopolu.
Ruští vojáci v Sevastopolu. | Foto: Reuters

Podle serveru Novosti Kryma jsou na simferopolském letišti ruští těžkooděnci ze speciálních oddílů. Jde prý o elitní jednotky zvláštního určení, v Rusku známé jako "specnaz". Působí pod správou ruské rozvědky a tajných služeb.

Totéž si myslí také poslanec ukrajinského parlamentu Andrij Čornovolenko ze strany Vlast (Baťkivščyna). "Tito neznámí lidé jsou ruský specnaz. Je to zřejmé. Jsou dobře vycvičení," uvedl podle serveru lenta.ru.

Specnaz zmínil během své dnešní tiskové konference i svržený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. Na dotaz, zda se teď nachází na východě Ukrajiny, uvedl, že neví. "Ruským specnazem straší všechny, včetně mě, když se říkalo, že se mi může něco stát. Byly to ale jen pověsti. Nemám takovou informaci," dodal.

Jiné zdroje ale trvají na tom, že jde skutečně "jen" o krymskou domobranu. "Jsou to inteligentní, milí lidé. Nechovají se drze. Hlídají náměstí, aby sem nepřijeli radikálně naladění Ukrajinci," citoval server LifeNews nejmenovaný zdroj.

Ukrajinský poslanec Hennadij Moskal, který dříve působil jako šéf krymské policie, zase tvrdí, že jde o speciálně vycvičené příslušníky ukrajinských oddílů ministerstva vnitra Berkut, které byly zrušeny výnosem nového ukrajinského vedení.

"Okupace"

Ukrajinský ministr vnitra Avakov označil obsazení letišť za invazi a okupaci. Na Facebooku napsal, že jde o "jasnou provokaci ozbrojeného krveprolití na území svrchovaného státu".

Zmocněnec ukrajinského prezidenta na Krymu Serhij Kunicyn prohlásil, že krymský parlament porušuje ústavu, když vyzývá Rusko k pomoci. Podle něj nelze srovnávat obsazování administrativních budov na západní Ukrajině demonstranty s holemi s obsazením krymského parlamentu, vlády a letišť ozbrojenými vojáky.

"Jsou to kvalifikovaní, vycvičení lidé s moderními zbraněmi. Zkušenosti z Afghánistánu, kde už 40 let trvá válka, svědčí o tom, že válku je jednoduché rozpoutat, ale prakticky ji nelze ukončit. To si musí uvědomit všichni, kdo se na provokacích podílejí," uvedl.

Ozbrojenci (u nichž taktéž není jasná jejich příslušnost) už ve čtvrtek kontrolovali zasedání krymského parlamentu. Poslanci na něm mimo jiné schválili usnesení, podle nějž se "Krym ocitl v ohrožení poté, co se Ukrajiny zmocnili radikální nacionalisté s podporou ozbrojených skupin banditů".

"Ukrajina se řítí do absolutního chaosu, anarchie a ekonomické katastrofy," stojí v poselství určeném obyvatelům poloostrova.

 

Právě se děje

Další zprávy