Ficovou šancí jsou bývalí Kotlebovci. Medvědy označují za biologickou zbraň Bruselu

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
3. 10. 2023 6:07
Slovenská národní strana se v sobotu vrátila do slovenského parlamentu. Z celkem deseti poslanců je ale pouze jeden skutečným straníkem. Ostatní jsou dezinformátoři a lidé z proruské scény, které voliči vykroužkovali na první příčky. Strana má velkou šanci i zasednout se Směrem ve vládě. Jejich působení v nejvyšší slovenské politice bude podle odhadů nestabilní a nepředvídatelné.
Předseda Slovenské národní strany SNS Andrej Danko.
Předseda Slovenské národní strany SNS Andrej Danko. | Foto: Profimedia

Nejmenší klub ve slovenské Národní radě bude mít po sobotních parlamentních volbách Slovenská národní strana (SNS). Díky 5,7 procenta hlasů získala deset mandátů. Domluvit se s ní na spolupráci ale může být pro Roberta Fica klíčové v jeho snaze stát se znovu premiérem. 

Ačkoliv jeho Směr získal ve volbách nejvíce hlasů, k vládní většině se potřebuje domluvit s nejméně dvěma dalšími stranami. První z nich může být Hlas-SD. Pokud Křesťanskodemokratické hnutí bude trvat na svém stanovisku, že s Ficem do vlády nepůjde, zbyde už jen SNS. S ní už Směr vládl v letech 2016 až 2020.

Jak ale připomíná Denník N, tentokrát bude úplně jiná než v letech 2016 až 2020. Nyní se jedná o nesourodou skupinu politiků, které k sobě neváže stranická linie. "Tento poslanecký klub bude krajně nestabilní, a pokud by se stal součástí trojkoalice se Směrem a Hlasem, bylo by často nutné získávat zpět loajalitu jeho členů splněním některých podmínek, kterých mají neomezeně," potvrzuje pro Aktuálně.cz komentátor deníku SME Peter Tkačenko.

Už samotný předseda SNS Andrej Danko se netají svými sympatiemi k Rusku. Nedávno se v Londýně setkal s antisemitou a mezinárodně hledaným dezinformátorem Danielem Bombicem. V roce 2014 po anexi Krymu vyrazil do Moskvy, kde se v ruské Dumě poklonil prezidentu Vladimiru Putinovi. Ten je pro voliče SNS nejdůvěryhodnějším zahraničním politikem a Danko jim šel naproti.

V letošních volbách dal na své kandidátce prostor lidem, kteří smýšlejí podobně, ačkoliv nejsou členy strany. Právě je ale voliči upřednostnili. Do sněmovny se dostali lidé ze spodních míst kandidátní listiny, zatímco ani jeden z pěti místopředsedů z vrchu kandidátky v parlamentu nebude. Danko je jediným straníkem, který se do Národní rady dostal. 

Kromě něj bude novým poslancem SNS také Tomáš Taraba, který se do končícího parlamentu dostal na kandidátce Lidové strany Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby. Kromě něj za SNS zasednou v parlamentu další tři poslanci, kteří v minulých volbách kandidovali za stranu bývalého banskobystrického župana.

Taraba získal voliče hlavně na sociální síti Facebook, kde se v posledních letech přiživoval na všech dezinformačních vlnách. Zpochybňoval pandemii koronaviru i následné očkování, útočil na prezidentku Zuzanu Čaputovou a její dceru a od začátku války na Ukrajině šířil proruskou propagandu.

Dezinformační scéna

Třetí největší počet křížků na kandidátce SNS získal člen vedení myslivecké komory Rudolf Huliak, který za Kotlebovu LSNS kandidoval i v minulých volbách. Kromě šíření konspiračních teorií by Huliak nejraději vyhostil ze Slovenska všechny migranty, připomíná slovenský list SME.

Voliči ho do parlamentu vykroužkovali dokonce až z posledního 150. místa kandidátky. Politik v minulosti mimo jiné vyzýval k likvidaci medvědů, které označil za biologickou zbraň Bruselu, zpochybňuje globální oteplování a opakovaně útočí na LGBT+ lidi, o kterých mluví jako o "postižených". Je také hrdý na to, že má dobré vztahy s motorkářskou skupinou Bratr za bratra, která na Slovensku funguje jako nástroj pro prosazování zájmů Putinova Ruska.

Do Národní rady se dostala i bývalá televizní moderátorka Martina Šimkovičová, která v současnosti působí v internetové proruské Televizi Slovan. Během kampaně kromě svých stranických kolegů vedla rozhovory i s představiteli Směru, který nyní bude po vyhraných volbách skládat vládu. Přibude k ní i její kolega a spoluzakladatel televize Peter Kotlár.

Krátce před volbami oba v televizi představili svou hypotézu o vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové v roce 2018. Zahrnuli do ní vše: filantropa George Sorose, americkou tajnou službu CIA, speciálního prokurátora Daniela Lipšice, policejního prezidenta Štěpána Hamrana, prezidentku Zuzanu Čaputovou, úřednického premiéra Ľudovíta Ódora a expremiéra a šéfa hnutí OLaNO Igora Matoviče, vyjmenovává Denník N.

Vražda Jána Kuciaka

Další mediální osobností kandidátky je politolog Roman Michelko, který pravidelně přispívá do časopisu Zem a Věk nebo dezinformačního portálu Hlavní zprávy a vystupuje v pořadech proruského rádia Svobodný vysílač. Michelko například v minulosti vyzýval k rehabilitaci katolického kněze a prezidenta fašistického Slovenského státu Jozefa Tisa, který stál v čele země v letech 1939 až 1945.

SNS podobně jako Směr zanevřela na tradiční média a využívá pouze dezinformační scénu. Na svou volební noc strana novináře z tradičních deníků vůbec nepustila. Dezinformační scéna pak těmto lidem opakovaně dává prostor.

Možná i proto voliči do parlamentu vykroužkovali Ivana Ševčíka, bývalého policejního generála a šéfa policejní inspekce, který tam šíří své konspirační teorie. V parlamentu ale nebude chybět ani několik trestně stíhaných politiků.

Otec a syn Štefan a Filip Kuffovi jsou obžalovaní za potyčku a vyhrožování mafií kežmarovskému farmáři. Od roku 2020 seděli v parlamentu za Kotlebovce, se kterými se ale brzy rozhádali. Starší Štefan Kuffa byl poslancem už v letech 2012 až 2016, tehdy v Matovičově klubu OLaNO. I tam se nepohodl a přešel ke KDH. 

Silné osobnosti vyhrály

Dankovi vyšla jeho strategie umístit na kandidátku vlivné osobnosti slovenského Facebooku a místní dezinformační scény. Díky nim dokázal ke třem procentům, která SNS dostala ve volbách v roce 2020, přidat nové voličské skupiny, a tím svůj volební zisk zhruba zdvojnásobit. Zároveň tím ale výrazně oslabil vlastní pozici.

"Může se stát, že Tomáš Taraba, který je dvojkou kandidátky, odejde a založí si vlastní stranu i s vlastním poslaneckým klubem nebo se přikloní k někomu dalšímu," připouští šéfredaktor serveru Aktuality.sk Peter Bárdy. Taraba už v minulosti dokázal, že je zkušený vyjednávač a dokáže vytvářet okamžitá spojenectví.

S tím souhlasí i Peter Tkačenko ze SME. "Osobně se domnívám, že počet členů poslaneckého klubu SNS, bez ohledu na účast v koalici, do roka klesne pod osm a zanikne," tvrdí. 

Taraba se může cítit silný i kvůli preferenčním hlasům, které od voličů získal. Předsedu Danka kroužkovalo jen 41 procent voličů, tedy asi 66 tisíc lidí. Taraba z pátého místa za ním zaostal pouze o 5 tisíc hlasů. U ostatních stran, včetně Progresivního Slovenska, které si nezakládá na roli silného lídra, jsou rozdíly mezi předsedy stran a ostatními kandidáty mnohem větší.

"Vidím perspektivu, že se významnějším partnerem než Andrej Danko stane Tomáš Taraba, který je sice zlý člověk, ale obratný a racionální politický hráč," domnívá se Tkačenko. I proto by podle novináře mohl Fico preferovat stabilnější čtyřkoalici nebo jen spojení s KDH. 

Danko si svou pozici zřejmě uvědomuje. V nedělním povolebním projevu před novináři nevypadal zvlášť nadšeně a odvolal svou účast v pondělních debatách. Naopak Taraba řekl, že volby pro něj dopadly nejlépe, jak mohly.

Video: Fico stopne všechny kauzy, ale napodobit Orbána bude složité (2. 10. 2023)

Sociolog Michal Vašečka v pořadu Spotlight. | Video: Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

Další zprávy