Jeho pradědeček Bronislaw Trzaskowski byl ve druhé polovině 19. století známým pedagogem a lingvistou, v Krakově založil první dívčí gymnázium v zemi. Rafalův otec Andrzej byl zase uznávaný hudební skladatel a klavírista.
Osmačtyřicetiletý Rafal Trzaskowski má nyní šanci stát se polským prezidentem, což ještě před několika měsíci znělo nepravděpodobně. Prezidentské volby se měly konat v květnu a kandidátkou Občanské platformy byla místopředsedkyně Sejmu (dolní komory polského parlamentu) Malgorzata Kidawová-Blońská.
Hlasování se však posunulo kvůli epidemii koronaviru a Kidawová-Blońská z klání odstoupila, protože podle průzkumů neměla šanci proti současnému prezidentovi a kandidátovi vládní konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Andrzeji Dudovi.
Trzaskowski sehnal 1,6 milionu podpisů pro svoji kandidaturu a byl zaregistrován jako oficiální kandidát až 12. června. Podle průzkumů agentur Ipsos a Kantar ale bude výsledek v očekávaném druhém kole, které by se konalo 12. července, těsný a Duda nemá znovuzvolení ani zdaleka jisté.
Kdo "vydělá" na koronaviru?
Strana Právo a spravedlnost zakládá svoji strategii na sociální politice, jež oslovuje mnoho voličů a kterou umožňoval stabilní hospodářský růst Polska v posledních letech. PiS vyhrála parlamentní volby v letech 2015 i 2019, její kandidát Duda uspěl v těch prezidentských v roce 2015.
Epidemie koronaviru ale ekonomiku srazila, roste nezaměstnanost. Duda slibuje, že bude nadále podporovat štědrou sociální politiku, ale o tom hovoří i Trzaskowski. Ten v týdnu navštívil Karpatské vojvodství, což je bašta konzervativní PiS na jihovýchodě země. Na mítincích říkal, že podpoří dostupnost bytů pro mladé lidi a že k jeho prioritám patří investice z fondů Evropské unie.
Západní a východní část Polska se politicky profilují rozdílně. Zatímco ve vojvodstvích v západní části země dostává více hlasů liberální Občanská platforma, na východě vyhrává jasně konzervativní Právo a spravedlnost. Varšava je pak liberálním ostrovem - ve volbách starosty zde dostal v říjnu 2018 Trzaskowski téměř 57 procent hlasů.
Tuto mapu politického rozdělení Polska zveřejnila na Twitteru po loňských parlamentních volbách historička Anne Applebaumová:
Electoral map of Poland like pre-89 Germany, with Warsaw in the role of West Berlin... pic.twitter.com/cIabOikpoT
— Anne Applebaum (@anneapplebaum) May 27, 2019
Polarizujícím tématem je postavení gayů a leseb v Polsku. Andrzej Duda v souladu s programem PiS označil LGBT za cizí ideologii, která působí škodlivě na model tradiční rodiny a polské hodnoty spojené s křesťanstvím. Mnoho médií citovalo jeho slova, že LGBT je ničivější ideologie než komunismus. Duda však tvrdí, že média - zejména zahraniční - jeho slova vytrhla z kontextu. Chce prý jen zabránit tomu, aby školáci byli "zbytečně sexualizováni".
Trzaskowski se zasazuje o to, aby příslušníci LGBT komunity měli v Polsku možnost obrátit se na právní a psychologickou poradnu. V kampani se však vyhýbá přímé odpovědi na to, zda by země měla přijmout zákon o sňatcích osob stejného pohlaví.
Přátelské oddělení
Během své cesty po Karpatském vojvodství tento týden prohlásil, že je pro přátelské oddělení církve a státu v Polsku. "S důrazem na obě tato slova. Oddělení i přátelské," řekl liberální kandidát.
V minulosti byl polským ministrem pro digitalizaci a poté tajemníkem ministra zahraničí. Před vstupem do politiky pracoval jako překladatel a tlumočník z angličtiny a ovládá ještě další čtyři jazyky: italštinu, francouzštinu, španělštinu a ruštinu.