Současný premiér a reformní islamista Ibráhím Džaafarí stojí v čele strany Hlas islámu. Během Husajnovy vlády pobýval v exilu ve Velké Británii a Íránu. Výraznější pozici ve vládě zaujal až po letošních lednových volbách.
Abdal Azíz Hakím je vůdcem největší šíitské strany Nejvyšší shromáždění islámské revoluce v Iráku. Přestože nemá v současné vládě žádný post, reprezentuje most mezi sunnity a sekulárními šíity. Do voleb vstupuje v koalici s Džaafarího stranou Hlas islámu.
Bývalý premiér Ajád Aláví patřil mezi dlouholeté členy strany Baas. Před Husajnovou vládou prchl do Spojených států a Velké Británie. Těší se americké pomoci, což mu situaci v nastávajících volbách nijak nezjednodušuje.
Ahmad Šalabí je zakladatel Iráckého národního kongresu. Z Iráku prchl již po pádu monarchie v roce 1958 a vrátil se teprve po americké invazi. Považován za outsidera nastávajících voleb.
Ajatolláh Alí Sistání je iráckým nejvyšším duchovním vůdcem. Zaštítil koalici Sjednocené irácké spojenectví.
Radikální šíitský duchovní Muktad Sadr stál za několika protiamerickými revoltami v Iráku. Představitel Sjednoceného iráckého spojenectví.
Masúd Barzání je předsedou jedné ze dvou kurdských stran - Demokratické strany Kurdistánu. V současnosti zastává post premiéra Kurdistánu. Po volbách se předpokládá jeho těsná spolupráce s Talabáním.
Současný prezident Džalál Talabání je přední kurdský irácký politik a zakladatel Vlasteneckého svazu Kurdistánu. Od roku 1991 spravoval větší část kurdské enklávy na severu země. S postem prezidenta po volbách nepočítá.
#reklama