Podle původních informací měl letět na návštěvu Šanghaje. Jiné zdroje ovšem tvrdily, že přijel svým obrněným vlakem nebo že dokonce jede do Ruska a Čínou jen projíždí. Podle posledních informací je patrně opravdu v jižní Číně.
Možný důkaz přinesla japonská televizní stanice Nippon. Té se podařilo natočit postavu obklopenou početnou ochrankou na nádvoří luxusního hotelu v Kantonu. Zda se skutečně jedná o Kim Čong-Ila, ovšem není jasné. V rozmazaném záběru je muž s natupírovanými vlasy po Kimově vzoru. Komentátor televize navíc uvedl, že je oblečen podle tradiční módy severokorejských pracujících. Na snímku to ale zřetelné není.
Podle nepotvrzených zpráv navštívil Kim moderní areál kantonské univerzity a také jihočínské finanční centrum Šen-čen,
které sousedí s Hongkongem. Provincie Kuang-tung, ve které Šen-čen leží, patří mezi ekonomicky nejrozvinutější část Číny.
Prý se sešel s čínským prezidentem
Jihokorejský hospodářský deník Maeil Business dnes napsal, že se Kim ve čtvrtek sešel s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem, aby s ním jednal o amerických sankcích proti KLDR a o stavu šestistranných rozhovorů o severokorejském jaderném programu.
Hongkongské a jihokorejské sdělovací prostředky již ve čtvrtek informovaly, že byl v Kantonu kompletně vyklizen
pětihvězdičkový hotel a všech 843 pokojů si zamluvila městská radnice. Interiér budovy pečlivě prohledali policisté se
cvičenými psy. Ve vchodu byl údajně instalován detektor kovu.
Oficiální zdroje o Kimově cestě ale nadále mlčí, nebo tvrdí, že o ničem nevědí. Je pravděpodobné, že informace o Kimově návštěvě zveřejní teprve po jeho návratu do KLDR, podobně jako předloni.
Kam jede? Jak cestuje? Záhada
Nejasnosti provázejí Kimovu cestu už od pondělí, kdy Severní Koreu údajně opustil. Podle předchozích zpráv totiž cestoval svým pancéřovaným vlakem.
Severokorejský vůdce doposud cestoval tímto způsobem. Podle agentur má stejně jako jeho otec Ir-sen averzi k létání, přestože je severokorejskou propagandou představován jako zkušený bitevní letec.
Podle původních zpráv opustil Kim Čong-il Severní Koreu v úterý časně ráno ve speciálním obrněném vlaku, který se vydal do čínského vnitrozemí.
"Opakuje se situace z dubna roku 2004. Tehdy navštívil Kim Čong-il Čínu v tom samém obrněném vlaku," oznámila ve středu jihokorejská zpravodajská agentura Yonhap.
Diplomatický zdroj: Kim jede do Ruska
Údajně dobře informovaný diplomatický zdroj ovšem agentuře Reuters řekl, že Kim Čong-il směřuje do Ruska a přes Čínu jen projíždí, aniž by se však setkal s jejími představiteli. Co by mělo být předmětem jeho pobytu v Rusku či to, s kým by se tam mohl setkal, nicméně neupřesnil.
Jakékoliv informace o Kimově cestě odmítly sdělit jak čínské, tak ruské úřady. Čína ani Korea však návštěvu nepotvrdily. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí řekl, že o Kimově výletu nemá "žádné bližší informace." Jihokorejská zpravodajská služba stejně jako ministerstvo obrany informace prověřuje.
Jednání o jaderném programu zastavena
#reklama
Cesta severokorejského vůdce přichází v okamžiku, kdy šestistranná jednání o severokorejském jaderném programu zůstávají zastavena. Pchjongjang se jednání rozhodl opustit v Pekingu v září loňského roku, čímž přišel o ekonomické a bezpečnostní garance ostatních zemí.
Později se Severní Korea rozhodla přistoupit na kompromis a zažádala o vybudování civilního jaderného reaktoru výměnou za zastavení jaderného výzkumu. Spojené státy a sousední Japonsko se však postavily proti.
Kim Čong-il stojí v čele stalinistického režimu od smrti svého otce Kim Ir-sena v roce 1994. Zahraniční návštěvy jsou v jeho případě výjimečné. Pokud se uskutečnily, cestoval vždy ve svém speciálním vlaku.