Kde je Kim Čong-un? V Pchjongjangu není, hlásí Jihokorejci

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
8. 10. 2014 13:52
Nepřítomnost severokorejského vůdce na veřejnosti vyvolala řadu dohadů o možné chorobě, a dokonce i zvěsti o převratu. Podle oficiálních informací si diktátor nechal operovat kotníky.
Už celý měsíc si Severokorejci musejí vystačit jen s obrázkem.
Už celý měsíc si Severokorejci musejí vystačit jen s obrázkem. | Foto: Reuters

Soul  - Severokorejský diktátor Kim Čong-un už nebyl spatřen na veřejnosti déle než měsíc a jihokorejské ministerstvo obrany ještě přiživilo spekulace o tom, co se v KLDR děje.

"Pokud vím, Kim se zdržuje na jistém místě mimo Pchjongjang," řekl jihokorejský ministr obrany Han Min-ku, kterého citovala agentura AFP.

"Dostal jsem spolehlivé informace od naší rozvědky," dodal.

Kimova nepřítomnost na veřejnosti vyvolala řadu dohadů o možné chorobě, a dokonce i zvěsti o převratu.

Rozpaky vyvolala také překvapivou návštěvou trojice severokorejských vysokých činitelů, kteří o víkendu přijeli jednat do Jižní Koreje.

Podle jihokorejských činitelů Severokorejci jen prohlásili, že mladý vůdce KLDR není nemocen. Žádné vysvětlení jeho absence ale neposkytli.

Ani sportovce nevítal

Kim Čong-un byl naposledy viděn, když 3. září navštívil s manželkou koncert. Od té doby se už na veřejnosti neobjevil, a to ani při takových příležitostech, kde by se jeho přítomnost dala čekat - například návratu úspěšných severokorejských sportovců z Asijských her pořádaných v Jižní Koreji.

Kouří a tloustne

Na posledních záběrech, které odvysílala severokorejská televize před diktátorovým "zmizením", silně kulhá.

Kim, jemuž je asi 30 nebo 31 let, je silný kuřák a od nástupu do čela země po smrti svého otce Kim Čong-ila v roce 2011 podstatně přibral na váze.

Pro severokorejské vůdce nebývalo nijak nezvyklé, že na nějakou dobu mizeli z očí veřejnosti. U Kim Čong-una, který se v místních médiích objevoval prakticky pořád, je to ale dost překvapivé.

Analytici proto bedlivě sledují, zda se Kim objeví alespoň v pátek 10. října, kdy KLDR slaví výročí založení vládnoucí strany.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy