Naděje pro korejský poloostrov: Přijel druhý muž KLDR

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 10. 2014 18:28
Návštěva vysokých představitelů severokorejských komunistů vzbuzuje naděje na další kolo rozhovorů. S prezidentkou Pak Kun-hje se ale tentokrát nesejdou.
Severokorejská fotbalová reprezentace.
Severokorejská fotbalová reprezentace. | Foto: Reuters

Soul – Tříčlenná delegace severokorejských představitelů z nejužšího vládního okruhu dnes překvapivě navštívila Jižní Koreu. Zástupci Pchjongjangu se sešli s vysoce postavenými jihokorejskými činiteli, zúčastnili se závěrečného ceremoniálu Asijských her a odletěli domů, uvedla agentura AP.

Jihokorejská média po schůzce oznámila, že severokorejští zástupci souhlasili s druhým kolem rozhovorů na vysoké úrovni se Soulem na přelomu října a listopadu. Žádné další podrobnosti agentura Jonhap ani televize YTN nesdělily.

Světové agentury vyzdvihují ojedinělost dnešních přímých jednání, která se konala na nejvyšší úrovni za posledních pět let a která vzbuzují naději na možný průlom v napjatých vztazích mezi oběma korejskými státy.

První podobná schůzka od roku 2009

V čele severokorejské delegace stál vicemaršál Hwang Pchjong-so který je šéfem politbyra Korejské lidové armády a místopředsedou mocné Komise národní obrany. Hwang je mnoha analytiky považován za druhého nejvyššího představitele KLDRpo vůdci Kim Čong-unovi, který se již zhruba měsíc neobjevil na veřejnosti. Spolu s ním přicestovali dva tajemníci vládnoucí Korejské strany práce.

Po příletu na letiště Incheon u Soulu, z něhož odvysílala záběry jihokorejská televize, se severokorejští představitelé setkali za zavřenými dveřmi s jihokorejským ministrem pro sjednocení Rju Kihl-čem a šéfem národní bezpečnosti Kim Kwan-činem. Poslední setkání mezi představiteli obou zemí na tak vysoké úrovni se podle agentury AP uskutečnilo v roce 2009.

Bez prezidentky

Jednání trvala několik hodin. Téma jejich rozhovoru není podle agentury Reuters podrobněji známo. Mluvčí jihokorejského ministerstva řekla novinářům jen to, že setkání Severokorejců s jihokorejskou prezidentkou Pak Kun-hje v plánu není.
To by mohla být chyba, uvedl v komentáři podle agentury AP americký analytik a specialista na asijskou problematiku John Delury.

"Návštěva takové vysoce postavené skupiny" nabízí prezidentce unikátní šanci "otestovat vůli a záměry severokorejského vedení," soudí Delury působící na univerzitě v Soulu. "Průlomy ve vztazích mezi Severní a Jižní Koreou historicky začínají od shora dolů a jestliže Pak vážně chce zlepšit vztahy a nastartovat proces sjednocení, je tohle zlatá šance," prohlásil.

Další jednání se mají uskutečnit na přelomu října a listopadu. Konkrétní témata zatím nejsou známá. Jednání by se podle agentury AFP mohla pravděpodobně uskutečnit v severokorejské pohraniční vesnici Pchanmundžom v demilitarizované zóně.

Kim Čong-un se měsíc neukázal

Setkání vysokých představitelů přichází v době, kdy se severokorejský diktátor Kim Čong-un kvůli nemoci již měsíc neobjevil na veřejnosti. Podle organizace North Korea Intellectual Solidarity (NKIS), kterou založili severokorejští uprchlíci v Soulu, ho po dobu jeho nemoci ve vedení země zastupuje jeho mladší sestra Kim Jo-čong. NKIS uvedl, že Kim Čong-un se v současnosti léčí na špičkové klinice pro vysoké politické představitele a spekuluje se o tom, že trpí dnou. Podle jiných zdrojů se zotavuje po operaci obou kotníků.

Vztahy mezi oběma korejskými státy, které od roku 1953 zůstávají technicky ve válečném stavu, jsou stále napjaté. Soul chce, aby Pchjongjang ukončil svůj jaderný zbrojní program, rozhovory o této otázce však dlouhodobě stagnují. Severní Korea navíc v posledních měsících uskutečnila nezvykle velký počet raketových zkoušek.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy