Naděje pro korejský poloostrov: Přijel druhý muž KLDR

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 10. 2014 18:28
Návštěva vysokých představitelů severokorejských komunistů vzbuzuje naděje na další kolo rozhovorů. S prezidentkou Pak Kun-hje se ale tentokrát nesejdou.
Severokorejská fotbalová reprezentace.
Severokorejská fotbalová reprezentace. | Foto: Reuters

Soul – Tříčlenná delegace severokorejských představitelů z nejužšího vládního okruhu dnes překvapivě navštívila Jižní Koreu. Zástupci Pchjongjangu se sešli s vysoce postavenými jihokorejskými činiteli, zúčastnili se závěrečného ceremoniálu Asijských her a odletěli domů, uvedla agentura AP.

Jihokorejská média po schůzce oznámila, že severokorejští zástupci souhlasili s druhým kolem rozhovorů na vysoké úrovni se Soulem na přelomu října a listopadu. Žádné další podrobnosti agentura Jonhap ani televize YTN nesdělily.

Světové agentury vyzdvihují ojedinělost dnešních přímých jednání, která se konala na nejvyšší úrovni za posledních pět let a která vzbuzují naději na možný průlom v napjatých vztazích mezi oběma korejskými státy.

První podobná schůzka od roku 2009

V čele severokorejské delegace stál vicemaršál Hwang Pchjong-so který je šéfem politbyra Korejské lidové armády a místopředsedou mocné Komise národní obrany. Hwang je mnoha analytiky považován za druhého nejvyššího představitele KLDRpo vůdci Kim Čong-unovi, který se již zhruba měsíc neobjevil na veřejnosti. Spolu s ním přicestovali dva tajemníci vládnoucí Korejské strany práce.

Po příletu na letiště Incheon u Soulu, z něhož odvysílala záběry jihokorejská televize, se severokorejští představitelé setkali za zavřenými dveřmi s jihokorejským ministrem pro sjednocení Rju Kihl-čem a šéfem národní bezpečnosti Kim Kwan-činem. Poslední setkání mezi představiteli obou zemí na tak vysoké úrovni se podle agentury AP uskutečnilo v roce 2009.

Bez prezidentky

Jednání trvala několik hodin. Téma jejich rozhovoru není podle agentury Reuters podrobněji známo. Mluvčí jihokorejského ministerstva řekla novinářům jen to, že setkání Severokorejců s jihokorejskou prezidentkou Pak Kun-hje v plánu není.
To by mohla být chyba, uvedl v komentáři podle agentury AP americký analytik a specialista na asijskou problematiku John Delury.

"Návštěva takové vysoce postavené skupiny" nabízí prezidentce unikátní šanci "otestovat vůli a záměry severokorejského vedení," soudí Delury působící na univerzitě v Soulu. "Průlomy ve vztazích mezi Severní a Jižní Koreou historicky začínají od shora dolů a jestliže Pak vážně chce zlepšit vztahy a nastartovat proces sjednocení, je tohle zlatá šance," prohlásil.

Další jednání se mají uskutečnit na přelomu října a listopadu. Konkrétní témata zatím nejsou známá. Jednání by se podle agentury AFP mohla pravděpodobně uskutečnit v severokorejské pohraniční vesnici Pchanmundžom v demilitarizované zóně.

Kim Čong-un se měsíc neukázal

Setkání vysokých představitelů přichází v době, kdy se severokorejský diktátor Kim Čong-un kvůli nemoci již měsíc neobjevil na veřejnosti. Podle organizace North Korea Intellectual Solidarity (NKIS), kterou založili severokorejští uprchlíci v Soulu, ho po dobu jeho nemoci ve vedení země zastupuje jeho mladší sestra Kim Jo-čong. NKIS uvedl, že Kim Čong-un se v současnosti léčí na špičkové klinice pro vysoké politické představitele a spekuluje se o tom, že trpí dnou. Podle jiných zdrojů se zotavuje po operaci obou kotníků.

Vztahy mezi oběma korejskými státy, které od roku 1953 zůstávají technicky ve válečném stavu, jsou stále napjaté. Soul chce, aby Pchjongjang ukončil svůj jaderný zbrojní program, rozhovory o této otázce však dlouhodobě stagnují. Severní Korea navíc v posledních měsících uskutečnila nezvykle velký počet raketových zkoušek.

 

Právě se děje

před 29 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy