Kazašský vojín vybil svou jednotku. Bránil se šikaně

Jiří Just Jiří Just
8. 7. 2012 10:14
Při masakru na hranicích Kazachstánu zemřelo 14 pohraničníků a místní lovec
Kazašští vojáci.
Kazašští vojáci. | Foto: Reuters

Astana (od našeho spolupracovníka) - Kazachstán si notně pošramotil nálepku nejstabilnější země neklidné Střední Asie. Na sklonku loňského roku policie střelbou potlačila demonstraci nespokojených těžařů v Žanaozen, na kaspickém pobřeží. Teď musí řešit mimořádné situace na státních hranicích.

Koncem května bylo na místě vypáleného pohraničního postu Arkankergen nalezeno 14 těl pohraničníků a jednoho lovce žijícího nedaleko základny. Jediný, kdo zůstal naživu, byl vojín pohraničních vojsk Vladislav Čelach, kterého po několika dnech nalezli dvacet kilometrů od trosek základny.

Masakr kvůli šikaně

"Na východě naší země v hraniční Almatinské oblasti došlo k tragédii... Považuji to za teroristický útok," prohlásil krátce po masakru kazašský prezident Nursultan Nazarbajev.

Útok na hraniční post byl zprvu také hlavní verzí tragédie. Podle kazašských médií za krvavým incidentem mohli stát pašeráci nebo radikální ozbrojenci.

Nursultan Nazarbajev (vlevo) s Lukašenkem a Medveděvem.
Nursultan Nazarbajev (vlevo) s Lukašenkem a Medveděvem. | Foto: Reuters

Vyšetřovatelé však zároveň nevylučovali, že by se mohlo jednat o reakci na šikanu.

Poté, co se ukázalo, že u Čelacha byly nalezeny osobní věci jeho kolegů, včetně pistole a počítače velitele postu, nabral celý případ nový směr.

Týden po tragédii generální prokurátor Kazachstánu Nurdaulet Suindikov prohlásil, že viníkem masakru je jediný přeživší pohraničník. Čelach se, podle jeho slov, k činu doznal.

Důvod, proč devatenáctiletý branec zavraždil 15 lidí, byly "neurovnané vztahy mezi vojáky". Jinými slovy - šikana.

Dezertovali, aby si postěžovali

V polovině června došlo na kazašsko-čínské hranici k dalšímu incidentu. Ve Východokazašské oblasti zůstal bez mužstva celý hraniční post Tersajryk.

Všech jedenáct vojáků odtud dezertovalo a byli nalezeni v patnáct kilometrů vzdálené obci. Podle prvních informací dezertéři vyšetřovatelům sdělili, že se chtěli dostat na nejbližší velitelství a podat svědectví o týrání, kterému jsou vystaveni.

Ze života Kazachů:

"Událost, která se stala, tedy samovolné opuštění postu Tersajryk, nemá žádnou spojitost s událostmi, k nimž došlo na postu Arkankergen," prohlásil Ardak Zamanbekov, velitel kazašských pohraničních vojsk.

Jako za Sovětského svazu

Podle Daniila Kislova, šéfredaktora středoasijské informační agentury Fergana.ru, tu ale jasná spojitost je a svědčí o výrazných problémech uvnitř kazašských ozbrojených sil.

"Jsem přesvědčen, že masakr na hranici a nedávný útěk vojáků z jiného postu jsou důsledkem brutální šikany. V armádách středoasijských republik se od rozpadu Sovětského svazu prakticky nic nezměnilo. Panuje tam nelidské ponižování a jsou pošlapávána všechna práva. Neslouží tam skoro žádní profesionálové, všichni jsou branci. A kvůli tomu také vznikají problémy," řekl Aktuálně.cz.

Kislov je zároveň toho názoru, že další verze, jako například spiknutí ze strany sousední Číny nebo napadení, je možné vyloučit. Pochybuje však, že oba incidenty jsou pro kazašskou vládu jakýmsi varováním.

"Kvůli incidentům někdo přijde o svůj post, někoho odsoudí za šikanu, ale sotva se režim zasadí o zásadní změnu atmosféry uvnitř ozbrojených sil. Kazašská vláda daleko ostřeji vnímá to, že v zemi rostou opoziční nálady," myslí si expert na Střední Asii.

 

Právě se děje

Další zprávy