Kazašská vláda chce kontrolovat internet

rst, Reuters
1. 11. 2005 18:33
Kazašská vláda chce, aby všechny kazašské internetové stránky s koncovkou .kz běžely pouze pod dvěma servery. Ty chce kontrolovat.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) požaduje, aby Kazachstán zrušil striktní nařízení týkající se registrací internetových stránek. Ve své zprávě uvedla, že ve středoasijském státu odporují svobodě projevu.

V Kazachstánu se nikdy neuskutečnily volby, které by byly západními organizacemi  prohlášeny za svobodné či spravedlivé. Právě způsob jak bude Kazachstán přistupovat k nadcházejícím volbám, bude klíčový. Středoasijský stát má totiž enormní zájem předsedat OBSE v roce 2009.

Kazašské úřady ale nehodlají odstoupit od nových pravidel, která požadují, aby všechny kazašské internetové stránky s koncovkou .kz udržovaly při chodu pouze dva doménové servery. Počítače, které by spojovaly názvy stránek s jejich adresami fyzicky v rámci celého Kazachstánu, by však byly pod kontrolou státu. 

"Zavedení tohoto nařízení by vložilo přidělování internetových doménových jmen  v Kazachstánu bezmezně do rukou státu, což je v rozporu se svobodou projevu a principem volného toku informací," uvedl ve svém prohlášení Miklos Haraszti, zástupce OBSE  v oblasti svobody médií.

Tradiční média jsou v Kazachstánu pod neustálým vládním tlakem a opozice hlásá, že to stejné platí i pro on-linové zpravodajské zdroje, které nejsou vůči vládě loajální. Vedoucí proopoziční internetová stránka byla nedávno soudem zakázána a ostatní mívají technické problémy.

OBSE apeluje na Kazašskou vládu aby, "stáhla nařízení (ohledně názvů domén), a tím splnila požadavky na svobodu médií." OBSE dále upozorňuje, že "kazašský internetový prostor by měl být spravován orgánem na vládě nezávislým,".

Kazachstán je středoasijská republika, které vládne pevnou rukou prezident Nursultan Nazarbajev.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy