Češi se převlékli v centru hlavního města Kazachstánu do plavek Borata. Za recesi skončili ve vazbě

Zahraničí Zahraničí
14. 11. 2017 11:18
V centru kazašského hlavního města Astany se minulý pátek pokusila skupina šesti českých občanů o recesi. Nehledě na mrazivé počasí se převlékli do plavek, připomínajících hrdinu populárního filmu "Borat". Potom si nasadili černé paruky a chtěli se vyfotit před reklamním panelem s nápisem "I love Astana" (Miluji Astanu). Kazašská policie je zadržela a obvinila z výtržnictví.     
Skupinka Čechů v barevných plavkách a parukách v centru kazašské Astany.
Skupinka Čechů v barevných plavkách a parukách v centru kazašské Astany. | Foto: Informburo.kz

Astana - Šestice Čechů se minulý pátek převlékla v centru kazašské metropole Astany za hrdinu parodického filmu "Borat". 

Chtěli se vyfotit u nápisu "I love Astana" (Miluji Astanu). Zakročila ale proti nim policie.

"V pátek byli na parkovišti nedaleko (pavilonu) EXPO zadrženi občané České republiky, kteří se fotili v nevhodném stavu. Byli obviněni z přestupku podle paragrafu 434 trestního práva za 'drobné výtržnictví' a jejich případ byl předán k soudu," řekla kazašskému serveru NewTimes.kz mluvčí tiskové služby astanské policie Sofie Kylyšbeková.

Soud později Čechy propustil a skupinu odsoudil k peněžité pokutě ve výši 22 500 kazašských tenge pro každého z nich (v přepočtu zhruba 1500 korun - pozn.red.).

Na kazašských sociálních sítích ale incident vzbudil velký rozruch. Někteří lidé akci Čechů označili za urážku národního cítění Kazachů a požadovali pro ně daleko přísnější trest.

"Měli dostat každý pokutu ve výši 22 milionů tenge (v přepočtu 1,5 milionu českých korun - pozn.red.)," napsal podle serveru NewTimes.kz jeden z diskutujících.

Emoce kolem Borata

Parodická postava zaostalého a sprostého Borata, kterou před lety vytvořil britský komik Sacha Baron Cohen, budí v Kazachstánu už delší dobu velké emoce.

Hlavním aktérem jeho filmu "Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu"  z roku 2006 je rasistický, sexistický, sprostý a hlavně fiktivní kazašský reportér, který je například přesvědčen, že kazašské víno se vyrábí z koňské moči a gayové musí nosit modré klobouky.

Sascha Baron Cohen alias Borat.
Sascha Baron Cohen alias Borat. | Foto: Aktuálně.cz

V Boratově podání je Kazachstán špinavá díra plná potulných prostitutek.

Absolutní neznalost této středoasijské země a její kultury mezi lidmi na Západě dávala Cohenovi téměř neomezené možnosti vymýšlet si Boratovy neuvěřitelné historky.

Protesty nepomohly, turistů je ale víc

Kazašské úřady proti filmu hned po jeho uvedení v roce 2006 ostře protestovaly a jeho promítání v zemi zakázaly.

V americkém deníku The New York Times si vláda Kazachstánu objednala velký inzerát, ve kterém popisovala demokratické hodnoty země, vzdělávací systém a práva žen.

Cohenův film se stal po celém světě kasovním trhákem, tvůrcům vydělal přibližně 260 milionů dolarů (zhruba 5,7 miliardy korun).

V řadě muslimských zemí, včetně Kuvajtu, je ale snímek zakázán.

Paradoxem zůstává, že zájem o návštěvu Kazachstánu se po uvedení filmu výrazně zvýšil.

Fiktivní Borat zaměstnává úřady v Kazachstánu dodnes. Zpřísnily kvůli němu například tresty za hanobení státních symbolů, konkrétně hymny.

V březnu 2012 totiž pořadatelé sportovní akce v Kuvajtu pustili omylem místo skutečné kazašské hymny Cohenovu píseň z filmu Borat, která Kazachstán opěvuje jako největšího světového vývozce draslíku a zemi s "nejčistšími prostitutkami v regionu".

Organizátoři střeleckých závodů se tehdy vítězné sportovní střelkyni z Kazachstánu omluvili a ceremoniál zopakovali. Vláda v Astaně ale přešlap pořadatelů označila za "pobuřující skandál mezinárodních rozměrů".

Scény z filmu Borat, který si dělá legraci z Kazachstánu, připomínala návštěva prezidenta této země ve francouzském supermarketu ve městě Almaty. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy