Štěnice u prezidentů i tajné mise CIA. Tohle jsou nejcitlivější úniky na WikiLeaks

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 4. 2019 20:39
Od roku 2010 zveřejnil server WikiLeaks desítky tisíc tajných amerických vládních dokumentů a stovky tisíc diplomatických depeší. Otřásl americkými bezpečnostními strukturami. Na veřejnost se dostaly skandální informace o tajných akcích CIA, odposlouchávání evropských prezidentů nebo o tom, co si americká diplomacie myslí o světových lídrech. Spoluzakladatel a šéfeditor WikiLeaks, Australan Julian Assange, nashromáždil více než milion dokumentů. Od roku 2010 čelí mezinárodnímu zatykači, který na něj vydalo Švédsko kvůli obvinění ze znásilnění. Posledních sedm let se ukrýval na ekvádorské ambasádě v Londýně. Ve čtvrtek ho zatkla britská policie.

Video: Britská policie ve čtvrtek zadržela zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange

Zatčení Juliana Assange | Video: Ruptly
Londýnská policie zatkla zakladatele WikiLeaks Juliana Assange.
Londýnská policie zatkla zakladatele WikiLeaks Juliana Assange. | Foto: Reuters

Konec Juliana Assange

Od roku 2012 se ukrýval na ekvádorské ambasádě, protože na něj Švédsko vydalo zatykač kvůli obvinění ze znásilnění. Spojené státy ho obviňují z konspirace proti USA. 

Ekvádor Assangeovi ale odňal azyl, protože podle prezidenta Lenína Morena opakovaně porušoval mezinárodní úmluvy a pravidla každodenního provozu ambasády. Zástupci serveru WikiLeaks ale podle agentury Reuters tvrdí, že Ekvádor ukončil platnost politického azylu nelegálně a porušil mezinárodní právo.

Assange nicméně skončil v Londýně ve vazbě. Britská policie později upřesnila, že zakladatele WikiLeaks zadržela v souvislosti s žádostí amerických úřadů o jeho vydání do Spojených států kvůli zveřejnění dokumentů o válce v Iráku a Afghánistánu. Pokud bude Assange usvědčen, hrozí mu podle Američanů až pět let vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy