Kauza uneseného Vietnamce se prohlubuje. Slovensko si předvolalo velvyslance

ČTK ČTK
3. 5. 2018 11:14
Loni v létě někdo v Berlíně unesl bývalého komunistického funkcionáře Trinha Xuana Thanha, ve Vietnamu byl pak odsouzen k doživotí. Jeho únosci zřejmě cestovali přes Slovensko.
Trinh Xuan Thanh unesený v Berlíně.
Trinh Xuan Thanh unesený v Berlíně. | Foto: ČTK

Bratislava - Slovenské ministerstvo zahraničí si ve čtvrtek předvolalo vietnamského velvyslance na Slovensku a požádalo ho o vyjádření k podezřením o loňském únosu vietnamského funkcionáře z Německa, který podle německých médií mohl být zavlečen do vlasti přes Slovensko.

"Pokud se zmiňovaná podezření potvrdí, budeme to považovat za vážný incident s negativním dopadem na naše bilaterální vztahy. Důrazně odmítáme spojování Slovenska s takovým jednáním, které je nepřípustným a odsouzeníhodným porušením mezinárodní práva," uvedl generální ředitel politické sekce slovenského ministerstva zahraničí Marián Jakubócy, který s vietnamským diplomatem jednal.

Slovenská diplomacie v tiskové zprávě pohrozila blíže neupřesněnými diplomatickými opatřeními, pokud vysvětlení vietnamské strany nebude dostatečné.

Vietnamský podnikatel a bývalý komunistický funkcionář Trinh Xuan Thanh byl v centru německé metropole unesen za bílého dne loni v červenci. Později se objevil ve Vietnamu, kde byl v lednu odsouzen k doživotnímu trestu za zpronevěru.

Německá i slovenská média začala v poslední době spekulovat o tom, že Slovensko mohlo být do únosu vědomě zapleteno, což ale jasně odmítl bývalý slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák.

O případu ve středu hovořila německá kancléřka Angela Merkelová se slovenským premiérem Peterem Pellegrinim na společné schůzce v Berlíně.

Možné zapojení Slovenska do únosu zmiňovala média kvůli tomu, že Bratislava loni poskytla vietnamské delegaci při její cestě z Prahy do slovenské metropole a následně do Moskvy vládní letecký speciál. Německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung také napsal, že tři dny po únosu Thanha cestovalo několik podezřelých pronajatým autem z Prahy do Bratislavy, kde zaparkovali u vládního hotelu. Tam se poté uskutečnila i pracovní schůzka vietnamských a slovenských politiků.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy