Kauza Panama papers je šancí pro EU přitvrdit proti daňovým únikům, míní Moscovici

ČTK ČTK
12. 4. 2016 20:00
Kauza kolem takzvaných Panamských dokumentů je politickou šancí i povinností přitvrdit boj proti daňovým únikům a "optimalizacím", míní člen Evropské komise Pierre Moscovici. Jako eurokomisař pro hospodářské otázky, daně a cla prosazuje zřízení celoevropského seznamu daňových rájů. Na ty hodlá tlačit, aby dosáhl změny poměrů nejen v Evropě, ale i ve světovém měřítku
Pierre Moscovici
Pierre Moscovici | Foto: Reuters

Štrasburk - Za politickou šanci i povinnost přitvrdit boj proti daňovým únikům a "optimalizacím" a proti praní špinavých peněz označil v Evropském parlamentu aféru okolo úniku informací o převádění peněz do daňových rájů z takzvaných Panamských dokumentů člen Evropské komise Pierre Moscovici.

"Skandál Panamských dokumentů zvyšuje legitimitu boje proti daňovým podvodům a praní špinavých peněz(...) Kdyby bylo vše v pořádku, rozsah aféry by nebyl tak ohromný. Občané nejsou s to pochopit a ani akceptovat tuto praxi. Musíme říct otevřeně, že je to vlastně krádež financí," řekl Moscovici.

Jako eurokomisař pro hospodářské otázky, daně a cla prosazuje zřízení celoevropského seznamu daňových rájů. Na ty hodlá tlačit, aby dosáhl změny poměrů nejen v Evropě, ale i ve světovém měřítku, pokud jde o transparentnost, výměnu daňových informací i zabavování peněz z daňových úniků.

Boj proti daňovým únikům a proti praní špinavých peněz v dnešní rozpravě podpořili i představitelé hlavních poslaneckých klubů v EP. Nechyběly ani uštěpačné připomínky, že jako daňové ráje se chovají i některé státy USA, že v aféře Panamských dokumentů figuruje i britský premiér, ukrajinský prezident či choť jednoho z eurokomisařů, anebo návrhy, aby i členové Evropské komise zveřejňovali, jak se těší luxusu vysokých platů a nízkých daní.

Moscovici před europoslanci připomněl také dnešní iniciativu EK, která chce přimět nadnárodní koncerny působící v EU, aby přehledně zveřejňovaly své zisky z jednotlivých zemí a také to, kde platí daně.

Odhaduje se, že unijní země ročně v podobě ušlých daňových příjmů přicházejí o 50 až 70 miliard eur (až 1,9 bilionu korun).

Aby návrh komise začal platit, musí s ním souhlasit unijní státy a také Evropský parlament.

Offshorová témata už nejsou v praní špinavých peněz trendy, to se používalo někdy v 90. letech, říká bývalý policejní vyšetřovatel Kamil Kouba. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy