Kauza odposlechů: Bulvární News of the World končí

Jakub Novák
7. 7. 2011 19:05
Kromě obětí zločinů se zřejmě odposlechy zaměřily i na rodiny mrtvých vojáků
Andy Coulson a David Cameron.
Andy Coulson a David Cameron. | Foto: repro Aktuálně.cz

Londýn - Bulvární britský týdeník News of the World po 168 letech končí. Oznámil to ve čtvrtek odpoledne James Murdoch. Rozhodnutí je zřejmě výsledkem tlaku veřejnosti a odlivu inzerentů, kteří nechtěli být spojováni s praktikami listu, jehož novináři odposlouchávali třeba oběti zločinů nebo, jak se nyní ukázalo, i rodiny padlých britských vojáků.

Nedělník má náklad přes dva a půl milionu výtisků, jeho dvě stě zaměstnanců přijde o práci.

Britský Scotland Yard vyšetřuje v kauze nelegálních telefonních odposlechů nová obvinění.

V zápiscích Glenna Mulcaira, soukromého vyšetřovatele ve službách bulvárního News of the World, se totiž našla i telefonní čísla rodin obětí vojáků zabitých během operací v Afghánistánu a Iráku. Mulcair tak mohl odposlouchávat i jejich hovory.

Znechucená veřejnost

Britská veřejnost tím dostává další ránu. Přichází krátce po zděšení vyvolaném předchozími odhaleními, týkajícími se manipulace s hlasovou schránkou zavražděné Milly Dowlerové, nabourání telefonů rodin obětí bombových útoků z července 2005, politiků či členů královské rodiny.

Zpráva, kterou přinesl deník The Guardian, cituje právničku jedné z obětí, Geraldine McCoolovou, která uvedla, že byly se svou klientkou informovány o možnosti napíchnutí jejich telefonů.

Doposud však nezaznamenaly žádnou zprávu, v níž by byly takto získané údaje použity, což však může zčásti pramenit z opatrnosti, s jakou právníci komunikují se svými klienty.

Nicméně vlastník týdeníku, News International (britská pobočka Murdochova News Corporation), už kontaktoval ministerstvo obrany kvůli vyšetření tvrzení o odposlouchávání hovorů rodin mrtvých vojáků. Ministerstvo případ nechalo zatím bez komentáře s odvoláním na vyšetřování, které teď provádí Metropolitní policie.

Jak rozhýbat britskou politiku

Na politické úrovni se nyní řeší zřízení vyšetřovacích komisí k této události. Kromě toho se rozhodnutí o povolení prodeje většinového podílu v satelitní televizi BSkyB protáhne o několik týdnů. Původně mělo konečné slovo padnout již tento pátek. Výsledek bude záležet zejména na závěrech vyšetřování odposlouchávací kauzy, ale i na výsledcích konzultací s příslušnými kontrolními úřady.

Těžké rány pro bulvár

Spolu s tím roste tlak i na samotné News International. Předseda labouristů, Ed Miliband, žádá odstoupení generální ředitelky Sarah Brooksové a přezkoumání rozhodnutí o převedení BSkyB pod Murdochova křídla Komisí pro hospodářskou soutěž.

Miliband kromě toho také označil pomalé a váhavé kroky britského premiéra Camerona v této kauze jako důsledek jeho blízkých vztahů s News International.

Po oddálení rozhodnutí o prodeji volali i samotní akcionáři. Na celou kauzu samozřejmě zareagovala i burza - akcie News Corporation na Wall Street klesly o pět procent a akcie BSkyB na londýnské burze o přibližně dvě procenta.

Nick Clegg trvá na přítomnosti soudce v alespoň jedné vyšetřovací komisi.
Nick Clegg trvá na přítomnosti soudce v alespoň jedné vyšetřovací komisi. | Foto: Reuters

Přes všechny současné problémy stojí dál Rupert Murdoch za Brooksovou, stejně jako britský premiér David Cameron za Coulsonem.

Společnost navíc nyní přišla s informací, že Brooksová byla v době zásahů do hlasové schránky Dowlerové na dovolené v Itálii. Veškerá zodpovědnost tudíž padla na hlavu jejího zástupce, kterým byl v té době právě Coulson. Vzhledem k prohlášením některých zaměstnanců novin se ale zdá, že Brooksová přes toto tvrzení měla přehled o tom, co se v novinách děje.

Dokumenty, které News International policii poslalo, navíc ukazují, že týdeník poslal v roce 2003, kdy převzal řízení News of the World právě Coulson, na účty několika policejních důstojníků úplatky v hodnotě sto tisíc liber.

Kdo je Andy Coulson?

Coulson odešel z News of the World v roce 2007, poté co byl obviněn z napíchnutí telefonu prince Williama. Začal pracoval ve službách konzervaticů, což mu po volbách v roce 2010 vyneslo post premiérova poradce a ředitele komunikace v nové vládě. Ačkoliv tuto pozici v lednu letošního roku opustil, zdá se, že jeho angažmá teď konzervativci litují. A zřejmě toho litují i zástupci News of the World, jelikož je možné, že by se jinak celá událost na povrch nedostala.

V závislosti na výsledku jednání vládních politiků by měla vzniknout jedna nebo dvě vyšetřovací komise. Očekává se, že jedna bude mít za úkol vyšetření celé události a druhá bude řešit otázku regulace médií v budoucnu.

Mezi oběma koaličními partnery panují drobné neshody ohledně přítomnosti soudce v komisi. Zatímco Cameron to nepovažuje za nutné, Clegg na něm trvá.

Konec týdeníku

News of the World mezitím opustili další inzerenti - zejména ten největší, Procter&Gamble, který jen v loňském roce za reklamu v tomto periodiku utratil téměř 1,5 milionu liber.

Vznesená obvinění a odliv inzerentů tak nakonec vedly k ukončení vydávání News of the World.

 

Právě se děje

Další zprávy