Nenáviděného velitele Hizballáhu zabila v Sýrii finská rozvědka, žertují Izraelci. O pomstu nešlo

Martin Novák Martin Novák
21. 12. 2015 15:15
Hizballáh se zapojil do války v Sýrii na straně Asadova režimu. Posílá tam tisíce bojovníků, nejméně 1300 jich tam už padlo a dalších pět tisíc bylo zraněno. Hnutí je ale ve složité situaci. Nemůže si dovolit velký konflikt s Izraelem právě kvůli tomu, jak je angažováno v Sýrii.
Izraelský nálet srovnal se zemí budovu v damašské čtvrti Džaramana.
Izraelský nálet srovnal se zemí budovu v damašské čtvrti Džaramana. | Foto: Reuters

Bejrút – Skoro tři desetiletí žil Samir Kantar v izraelském vězení, výměnou se dostal na svobodu do Libanonu, aby zemřel v Sýrii uprostřed války.

Třiapadesátiletý velitel hnutí Hizballáh byl zabit v neděli, když rakety srovnaly se zemí dům v damašské čtvrti Džaramaná.

K útoku se přihlásila povstalecká Svobodná syrská armáda. Izrael jako obvykle nepotvrzuje ani nepopírá, že jde o jeho akci. Ministr energetiky Juval Steinitz v žertu připsal útok Finům. "Je možné, že jde o práci finské rozvědky. Dobře odvedenou práci," prohlásil Steinitz.

Kantár patřil v židovském státě k vůbec nejnenáviděnějším nepřátelům. Jako šestnáctiletý v roce 1979 přešel ozbrojen hranici z Libanonu a na severu Izraele vzal jako rukojmí ve městě Naharíja muže a jeho čtyřletou dceru.

Před jejíma očima muže zastřelil a pak utopil, dívce rozbil hlavu pažbou zbraně. Zemřela i její dvouletá sestra, protože matka se při přepadení domu skryla a ve snaze utišit holčičku ji udusila.

Kantar dostal doživotí, ale v roce 2008 jej Izraelci vyměnili za těla dvou vojáků zastřelených na libanonské hranici a držených Hizballáhem. Hnutím byl uvítán jako hrdina, v Damašku jej přijal syrský prezident Bašár Asad.

Sliboval, že bude pokračovat v boji proti Izraeli, ale situace se vyvíjela jinak. Hizballáh se zapojil do války v Sýrii na straně Asadova režimu.

Posílá tam tisíce bojovníků, nejméně 1300 jich tam už padlo, včetně několika velitelů. Dalších pět tisíc mužů bylo zraněno.

Samir Kantar a Bašár Asad na snímku z roku 2008.
Samir Kantar a Bašár Asad na snímku z roku 2008. | Foto: Reuters

(Hizballáh je šíitské hnutí, podporované Íránem, a vládnoucí komunita alávitů v Sýrii je spojencem šíitů. Naopak v opozici proti Asadovi jsou sunnité.)

Do Sýrie tak zamířil i Kantar, i když jeho role ve válce je nejasná. Podle některých libanonských médií se podílel na organizování ofenzív Hizballáhu.

Deník Jerusalem Post napsal, že ale zřejmě nadále plánoval útoky proti Izraeli a byl zabit kvůli tomu, co chtěl dělat v budoucnosti, a nikoliv kvůli pomstě za minulost.

"Byla vykonána historická spravedlnost,“ prohlásila Samdar Haran-Kaiserová, která masakr v Naharíji jako jediná přežila a je tou matkou, která nechtěně udusila svoji dceru při skrývání se před Kantarem.

Hizballáh v odvetě odpálil na Izrael tři rakety z jižního Libanonu, dopadly však do neobydlené oblasti. Hnutí je ale ve složité situaci. Nemůže si dovolit velký konflikt s Izraelem právě kvůli tomu, jak je angažováno v Sýrii.

Těžko by nyní mohlo opakovat válku z léta 2006, při které přišlo o život 165 Izraelců a přes 1500 Libanonců.

Zároveň ale nemůže zabránit tomu, aby izraelské letectvo jeho pozice v Sýrii bombardovalo.

Není jasné, zda při náletu  - pokud to skutečně byl izraelský nálet - bombardéry pronikly do syrského vzdušného prostoru, či zda rakety odpálily z větší vzdálenosti. Prostor nad Sýrii nyní kontrolují Rusové, kteří tam mají moderní obranný systém S-400.

Izraelští a ruští politici se dohodli v září na vzájemné koordinaci, aby zamezili střetům svých letadel nad Sýrií.

 

Právě se děje

Další zprávy