Bývalý šéf německé vlády a sociální demokracie si v knize kromě jiného vyřizuje účty se svými politickými protivníky i souputníky.
Kritice neutekl například americký prezident George Bush, kterého Gerhard Schröder plísní za přílišnou horlivost v otázce náboženství a neúspěšnou iráckou invazi.
Bush příliš věrný Bohu
"Rozumím tomu, když je někdo oddaný Bohu a usiluje o dialog s ním. Problém vidím v tom, když právě z tohoto dialogu vychází politická rozhodnutí prezidenta nejmocnější země světa," stojí v knize bývalého kancléře, která právě dnes míří na pulty německých knihkupectví.
Vřelé vztahy mezi Berlínem a Washingtonem, které panovaly na počátku Schröderova úřadování a krátce po teroristických útocích z 11. září 2001, utržily první trhliny v okamžiku americké invaze do Iráku.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Schröderovu kritiku hrozí vysoká pokuta
- Expolitici vědí, kam dál. Do byznysu
- Schröder na Řípu věštil výhru ČSSD
FAKTA:
- Překvapila i rychlost, s jakou exkancléř s memoáry přišel.
- Na paměti Willyho Brandta (1969-74) čekal svět 15 let.
- Helmut Schmidt (1974-82) se vyrovnal se svými souputníky po deseti letech.
- A Helmut Kohl (1982-98) se knižně ozval po šesti letech.
Berlín odmítl akci americké armády podpořit a těsně před volbami v roce 2005 Schröder prohlásil, že celá invaze byla pouhým "dobrodružstvím" bez hmatatelných výsledků.
S nástupem Angely Merkelové do úřadu kancléřky se německo-americké vztahy vrátily na tradičně dobrou úroveň.
Putin je mužem na svém místě
Na jiném místě knihy naopak bývalý kancléř pěje chválu na svého přítele a ruského prezidenta Vladimira Putina, který údajně zastává "nejsložitější úřad na světě a vládne obrovské zemi, což vyžaduje notnou dávnu schopností a disciplíny".
Dobré vztahy Schrödera s Putinem jsou veřejně známy již dlouhé roky. Německému politikovi však přinesly také řadu problémů.
Nejdříve se proti jeho kontaktům a benevolentnímu přistupu k Rusku postavili ochránci lidských práv. Těm se nelíbily současné poměry v Rusku a mlčení německého kancléře v těchto otázkách.
Vše vyvrcholilo po Schröderově odchodu z politiky a jeho nástupem do čela rusko-německého konsorcia, které bylo pověřeno stavbou plynovodu pod Baltským mořem.
"Bavorský lev" nemá odvahu
Schröderově kritice neutekli ani němečtí politci.
Vláda současné kancléřky údajně postrádá vedení a "bavorský lev" Edmund Stoiber zase schopnosti a odvahu. Před lety totiž údajně odmítl post předsedy Evropské komise, kterou mu Schröder spolu s francouzským prezidentem Jacquesem Chirakem nabídli.
Mediální bublina zachvátila Německo
Více než obsah díla a politické zúčtování s americkým prezidentem Georgem Bushem nebo bavorským premiérem Edmundem Stoiberem ale zaujal mediální poprask kolem jeho osoby.
"Nikomu nemůže ujít, že Gerhard Schröder napsal knihu," prohlásila v pondělí moderátorka nejsledovanější zpravodajské relace televize ARD.
Masivní mediální kampaň se totiž v zemi rozjela již po víkendovém uveřejnění prvních úryvků z expremiérových pamětí.
"Vypadá to, jako by nejenom vyhlásil nové volby, ale jako by je snad už i vyhrál," dodala i přes Schröderovo tvrzení v časopisu Der Spiegel, že se nevrací do politiky.
Pokud jde o obsah samotný a povětšinou umírněnou kritiku na adresu Schröderových soupeřů, někteří se už ozvali. To je ale přesně to, na co zřejmě mediální expert Schröder čeká. "Vrácení kritiky jen pomáhá k ještě větší prodejnosti memoárů," upozornila televize ARD.