Kanál smrti v Kalifornii dostane bóje. Kvůli imigrantům

Václav Viták
5. 1. 2011 16:26
Nejnebezpečnějším vodním tokem v USA není přírodní řeka, ale zavlažovací kanál u hranice s Mexikem.
All-American Canal je místy docela úzký ale vždy nebezpečný.
All-American Canal je místy docela úzký ale vždy nebezpečný. | Foto: Aktuálně.cz

San Diego - Každý, kdo se pokusí přeplavat All-American Canal, zavlažovací kanál u hranice mezi Kalifornií a Mexikem, si zahrává se smrtí. Tato umělá řeka si dokonce vysloužila pověst nejnebezpečnějšího vodního toku v USA.

Od roku 1997 se v ní podle úředních údajů utopilo kolem 500 osob, téměř vždy nelegálních imigrantů z Mexika. Kanál představuje pro každého, kdo se ho pokusí překonat, extrémní nebezpečí.

Voda v něm proudí rychlostí až 58 kilometrů za hodinu a každou chvíli se v ní objeví nafouklá mrtvola nějakého nešťastníka, který ve snaze dostat se do USA nedokázal doplavat na druhý břeh.

All-American Canal je dlouhý asi 132 kilometrů, široký 46 až 210 metrů a hluboký dva až 15 metrů.

Hlídka na americko-mexických hranicích.
Hlídka na americko-mexických hranicích. | Foto: Reuters
 

Byl postaven v první polovině 20. století, aby bylo možno zavlažovat rozsáhlé oblasti Kalifornie, kde je úrodná půda, ale nedostatek vláhy. V některých částech však vede těsně vedle kalifornsko-mexické hranice.

V měste Holtville v kalifornském Imperial Valley je v zadní části místního hřbitova přes 400 hrobů, na nichž je často nápis John Doe, tedy pan X.

"Nacházíme ta těla v hrozném stavu," citovala v úterý televizní stanice FoxNews Charlese Lucase, zástupce místního koronera, který říká, že mrtvoly jsou obvykle již v takovém stádiu rozkladu, že jejich identifikace je nemožná.

Pomohou oranžové bóje?

Tato častá úmrtí představují velký morální problém, proto úřady začaly rozmisťovat po obou březích kanálu dvojjazyčné cedule s nápisem "Pozor, nebezpečný proud". Navíc umisťují do kanálu navzájem propojené oranžové bóje, jež mají zachránit život špatným plavcům, kteří příliš pozdě zjistí, že dostat se na druhý břeh je nad jejich síly.

Tyto bóje jsou rozmisťovány v té části kanálu, která má vybetonované břehy a je dlouhá asi 37 kilometrů. Pás třiceti oranžových bójí bude natažen každých zhruba 800 metrů a povede od břehu k břehu. Kalifornským úřadům tím ale vzniká nový problém. 

Byly kritizovány za nečinnost, nyní se zase ozývají námitky, že bóje vyvolají v nelegálních imigrantech falešný pocit bezpečí a zvýší počet těch, kdo se pokusí dostat do USA.

Z tohoto důvodu se vedly i ostré spory o to, v jakém úhlu k proudu budou linie bójí umístěny. Některé hlasy požadovaly, aby bóje vedly pod úhlem 45 stupňů k břehu u mexické strany. Každého, kdo by se jich tedy zachytil, by proud tak tlačil zpět k Mexiku.

Tento požadavek byl nakonec zamítnut, potenciální mexické přistěhovalce však tato skutečnost nijak nezajímá. Říkají, že se pokusí kanál překonat, ať na něm budou bóje či nikoliv.

 

Právě se děje

Další zprávy