"Vím, že dnešní zprávy nejsou tím, co chtěly rodiny obětí a lidé na severu Manitoby slyšet. Ale když probíhá pátrání po lidech ve velkých, odlehlých a skalnatých oblastech, vždycky existuje možnost, že je okamžitě nenajdeme," prohlásila pomocná komisařka kanadské policie Jane MacLatchyová ve středu na tiskové konferenci.
Právě na ní informovala o tom, že pátrání po devatenáctiletém Kamovi McLeodovi a o rok mladším Bryerovi Schmegelském už nebude tak intenzivní. Zároveň ale ujistila, že se policie z oblasti nestahuje úplně.
"Aby bylo jasno: s pátráním nekončíme," upřesnila MacLatchyová.
Policie začala pročesávat odlehlé kouty Manitoby, která leží ve středu Kanady, 23. července. Mladíky hledala v oblasti, kterou tvoří především tundra a husté lesy a již obývají hlavně divoká zvířata. Na pomoc povolala pátrací psy, helikoptéry, drony, lodě i armádní letoun C-130 Hercules firmy Lockheed.
Mimo to prohledala také na 500 budov a od veřejnosti obdržela kolem 250 tipů, kde by se mladíci mohli ukrývat. Vyšetřování se soustředilo hlavně na okolí obce Gillam, kde policisté našli shořelé vozidlo, které patřilo dvojici podezřelých.
Není jasné, kolik strážců zákona bude v nebezpečném terénu dál operovat. MacLatchyová ale uvedla, že ti policisté, kteří se z oblasti v příštím týdnu stáhnou spolu s částí vojenské techniky, jsou v případě potřeby připraveni vrátit se.
Vyšetřovatelé pracují i s variantou, že jsou mladíci po smrti nebo že se jim podařilo z Kanady utéct. "V této fázi je možné všechno," nechala se slyšet pomocná komisařka.
Z pohřešovaných hlavními podezřelými
Dvojice kanadských mladíků je na útěku od 14. července. Policie je původně měla za pohřešované, celý případ se ale po několika dnech vyšetřování a nálezu tří těl zásadně proměnil.
Nejprve strážníci v polovině července objevili těla Australana Lucase Fowlera a jeho americké přítelkyně Chynny Deeseové, jak leží u cesty nedaleko svého porouchaného auta. Obě těla měla v sobě několik střelných ran.
O 500 kilometrů dál a čtyři dny později policisté našli hořící karavan obou hochů, ve kterém podle jejich rodin měli jet na výlet. Vedle leželo ohořelé tělo Leonarda Dyka, botanika z Univerzity Britské Kolumbie. Zřejmě jejich třetí oběti.
Tři násilné vraždy v tak odlehlé oblasti jsou natolik neobvyklé, že podle policie nemohlo jít o náhodu. Z mladíků, o které měla nejprve strach skoro celá Kanada, se tak stali hlavní podezřelí.