Bála se o ně celá Kanada. Zmizelí mladíci jsou teď hlavní podezřelí z podivných vražd

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 25. 7. 2019 9:45
Policie v odlehlé a řídce osídlené oblasti na severozápadě Kanady, kde jsou místa bez mobilního signálu, poslední dva týdny řeší záhadný případ. Místní zaskočila vražda mladého páru, který v Kanadě trávil dobrodružnou dovolenou.
Dva kanadští mladíci podezřelí z trojnásobné vraždy.
Dva kanadští mladíci podezřelí z trojnásobné vraždy. | Foto: Reuters

Australan Lucas Fowler a jeho americká přítelkyně Chynna Deeseová spolu vyrazili na dvoutýdenní cestu napříč Kanadou. Potkali se před dvěma lety v Chorvatsku, projeli společně kus světa a část letošního léta se rozhodli strávit v modré dodávce na dobrodružné cestě. Ta ale 14. července skončila tragicky. 

Jejich těla našla policie v Britské Kolumbii u dálnice vedoucí na Aljašku na odlehlém místě asi 21 hodin jízdy na sever z Vancouveru a necelých 20 kilometrů jižně od horkých pramenů, oblíbeného turistického místa. Čtyřiadvacetiletého Australana a o rok mladší Američanku podle první policejní zprávy někdo zastřelil.

Modrá dodávka cestovatelského páru.
Modrá dodávka cestovatelského páru. | Foto: Reuters

Jejich modrá dodávka stála porouchaná opodál. Policii trvalo tři dny, než se jí mladý pár podařilo identifikovat. 

Minulý pátek začala kanadská policie řešit druhý, podobně záhadný, avšak zdánlivě nesouvisející případ. Asi 500 kilometrů od místa, kde ležela těla dvou cestovatelů, našli policisté hořet obytný vůz, ve kterém měli cestovat dva mladíci, devatenáctiletý Kam McLeod a o rok mladší Bryer Schmegelsky.

Údajně byli na cestě na sever do Yukonského teritoria, kam vyrazili na výlet. Na místě po nich nebyly stopy. Nedaleko jejich vyhořelého karavanu ale leželo ohořelé tělo asi padesáti- až šedesátiletého muže, kterého teprve ve středu policie identifikovala jako Leonarda Dycka.

Rodina dvou chlapců policii sdělila, že od nich už dlouho nedostala žádné zprávy. Policie je prohlásila za nezvěstné a začala po nich pátrat.

Poslední záběry mladého páru zachycené průmyslovou kamerou na benzinové stanici na dálnici směrem na Aljašku:

Příliš neobvyklá náhoda

Se zastřeleným párem nalezeným o několik dní dříve a 500 kilometrů daleko si vyhořelý karavan a zmizení dvou mladíků nejdříve nikdo nespojoval. Pak ale vyšetřovatelé změnili názor. 

"Je neobvyklé mít v Britské Kolumbii dvě současně probíhající vyšetřování této povahy, takže si uvědomujeme možnost, že mezi nimi může být nějaká souvislost," prohlásila mluvčí policie Janelle Shoihetová na pondělní tiskové konferenci. 

Policie v tu chvíli měla mrtvý pár, jedno neidentifikované ohořelé tělo a dva pohřešované mladíky. Obavy o ztracené chlapce začaly sílit.

Zavražděný cestovatelský pár v Kanadě.
Zavražděný cestovatelský pár v Kanadě. | Foto: Reuters

Místní média spekulovala o návratu sériového vraha, který podle některých teorií v této oblasti Kanady zavraždil od 70. let minulého století desítky místních indiánek, píše britský list The Guardian. Jde o případy zmizení a vražd mladých žen, které se udály kolem silnice vedoucí Britskou Kolumbií a jež nikdy nebyly objasněny.

Z obětí hlavní podezřelí

Zlom přišel ve středu. Policie na další tiskové konferenci prohlásila, že po ztracených chlapcích z ohořelé dodávky stále pátrá, ale už ne jako po pohřešovaných. Z teenagerů se stali hlavní podezřelí.

Kama McLeoda a Bryera Schmegelského někdo spatřil v šedé toyotě stovky kilometrů jihozápadně od místa, kde policisté našli jejich ohořelý karavan. "Vzhledem k poslednímu vývoji je už nepovažujeme za pohřešované," konstatovala ve středu policejní mluvčí. Vyšetřovatelé je podezírají z trojnásobné vraždy.

Byl na ně vydán zatykač kvůli vraždě Leonarda Dycka a podle vyšetřovací teorie měli zabít i cestovatelský pár.  

Policie upozorňuje, že mladíci, po kterých kvůli vraždám pátrají, mohou být nebezpeční. Vyšetřovatelé ale zároveň nezveřejnili mnoho podrobností a nezmínili ani jejich možný motiv. 

Otec Bryera Schmegelského vyjádřil obavy z toho, jak pátrání po mladících může skončit. Alan Schmegelsky řekl kanadskému tisku, že jeho syn se potýká s nějakou "velmi vážnou bolestí" a je možné, že celé pátrání skončí velkou přestřelkou.

Klíčem k vyřešení případu je podle policie doposud neznámý vousatý muž, jenž byl možná posledním člověkem, který mluvil se zastřeleným Australanem Lucasem Fowlerem, jehož tělo policisté našli vedle mrtvé přítelkyně Chynny Deeseové. Policie zveřejnila jeho identikit.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Oštěpařka Tzéngková zlepšila v 17 letech juniorský světový rekord

Řecká oštěpařka Elína Tzéngková se stala v 17 letech juniorskou světovou rekordmankou. Na víkendovém domácím šampionátu v Janině hodila šestisetgramové náčiní do vzdálenosti 63,96 metru a o deset centimetrů překonala pět let staré maximum Kubánky Yulenmis Aguilarové.

Tzéngková se měsíc před osmnáctými narozeninami zapsala do rekordních tabulek hned prvním pokusem. Další neabsolvovala a bude se soustředit na šampionát dospělých o nadcházejícím víkendu.

Vítězka předloňských olympijských her mládeže se zároveň zařadila na druhé místo v národních historických tabulkách. Lepší je pouze dvojnásobná mistryně světa, evropská šampionka a majitelka stříbra a bronzu z olympijských her Mirela Manjaniová (67,51).

Další zprávy