Kanada si zvolila konzervativce

Lenka Málková
24. 1. 2006 7:13
Ottawa - Kanaďané si ve včerejších parlamentních volbách zvolili menšinovou konzervativní vládu.
Foto: Reuters/ Andy Clark

Předběžné výsledky voleb ukazují, že vítězné Konzervativní straně se nepodaří sestavit většinovou vládu. Zatímco stoupenci Stephena Harpera získali zhruba 36 procent hlasů, liberálové se 30 procenty skončili druzí.

Noví demokraté získali 17 procent hlasů, separatistický Quebecký blok skončil s 10 procenty na čtvrtém místě. Neúspěch ve volbách přiměl vůdce liberálů Paula Martina k rozhodnutí v nejbližší době rezignovat na svou funkci.

Vítězství konzervativců bude znamenat určitou změnu v kanadské zahraniční politice. Hlavní představitelé Konzervativní strany se netají svými sympatiemi k Bílému domu. Podle slov Paula Martina se nový kanadský premiér Stephen Harper stane dokonce "nejvíce proamerickým politikem v západním světě."

Kanadská změna bývá tichá

Volby do Poslanecké sněmovny postrádaly silná témata, žádný radikální zlom se tak neočekává. "Je zde touha po změně, ale jde o typicky kanadskou změnu - umírněnou a tichou," uvedl kanadský liberál Warren Kinsella. Kandidáti více než na svůj program poukazovali na nedostatky svých soupeřů a vlastní morálku.

Ve světle listopadových finančních a korupčních skandálů liberální strany se tak zdá, že pozice konzervativního vůdce Stephena Harpera bude o poznání silnější než sympatie k vůdci liberálů Paulu Martinovi.

Foto: Reuters

"Je na čase, abychom měli vládu, která nebude rozložena skandály, korupcí a policejním vyšetřováním a začne se zajímat o problémy obyčejných lidí," prohlásil vůdce konzervativců Harper.

Konzervativci: Nižší daně, ostře proti zločinu

Jeho hlavní snahou je zasáhnout proti kriminalitě, snížit daně a zlepšit zdravotní péči. Mediálně lákavější a nepochybně kontroverznější je ale jeho postoj k potratům, sňatkům homosexuálů a vztah k Bílému domu. Podle opozičních politiků je současná konzervativní strana "plná konzervativců, kteří odmítají potraty i sňatky homosexuálů, a připustí, aby zahraniční politika Kanady byla dělána v Bílém domě". Harpera a Bushe totiž spojuje jejich odmítavý postoj ke Kjótskému protokolu, snaha posílit armádu a hrát větší roli v mezinárodním boji s terorismem.

"Nemyslím, že za Harperovy vlády budeme mít premiérova mluvčího, který o prezidentu Bushovi mluví jako o blbci," uvedl komentátor konzervativního kanadského časopisu Western Standard. Právě to se stalo v roce 2002, kdy v čele kanadské vlády stál Jean Crétien.  

Liberálové vládli s úspěchem

Stephen Harper zvítězil ve volbách se svým heslem "Je čas na změnu". Změna je však navzdory tomu to, co Kanada neočekává. Země dlouhodobě vykazuje dobré ekonomické ukazatele, rozpočet je v přebytku, přes silný přísun přistěhovalců nemá ani etnické problémy.

Kanada dá svým indiánům miliardy dolarů - najdete ZDE

Do dolní sněmovny kanadského parlamentu se jednokolově volí 308 poslanců většinovým systémem na dobu pěti let.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy