Kanada stáhne letadla z boje proti Islámskému státu, Asad tajně jednal v Moskvě

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 21. 10. 2015 15:08
Nově zvolený kanadský premiér Justin Trudeau informoval Baracka Obamu, že šest kanadských bombardérů CF-18 Hornet stáhne do jara příštího roku. Bašár Asad se v úterý sešel v Kremlu s Vladimirem Putinem.
Letouny F-18.
Letouny F-18. | Foto: Reuters

Ottawa/MoskvaKanada je první zemí, která stáhne letouny nasazené v boji  proti Islámskému státu.

Vítěz pondělních parlamentních voleb Justin Trudeau už amerického prezidenta Baracka Obamu telefonicky informoval o tom, že kanadské bombardéry přestanou létat nad Sýrií a Irákem.

Lídr Liberální strany měl ukončení mise na Blízkém východě v předvolebním programu.

O nasazení kanadského letectva proti džihádistům rozhodl dosavadní konzervativní premiér Stephen Harper, ten však volby jasně prohrál.

Trudeau neřekl, kdy přesně šest letounů F-18 Hornet stáhne. Nejpozději se ale tak má stát do března příštího roku.

Kromě Kanady se účastní spojeneckých leteckých útoků na Islámský stát USA, Francie, Velká Británie, Austrálie, Nizozemsko a Jordánsko.

Podle kanadského velvyslanectví v České republice ale Trudeau chce ponechat kanadské vojenské instruktory v severním Iráku.

Asad jel po letech na první cestu. Do Ruska

Odděleně útočí Rusko v Sýrii na různé skupiny povstalců bojujících proti prezidentu Bašáru Asadovi.

Ten byl v úterý v Moskvě, oznámil ve středu mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Asad podle něj jednal s Vladimirem Putinem o "pokračování společné vojenské kampaně proti teroristům".

"Syrský prezident poděkoval Rusku za zásah, díky kterému se podařilo odvrátit tragický scénář," uvádí se v prohlášení (ruská vojenská intervence velmi pravděpodobně zachránila Asadův režim před pádem - pozn. red.).

Putin uvedl, že chce s dalšími státy spolupracovat na "politickém řešení" krize v Sýrii.

Šlo o první Asadovu cestu do zahraničí od roku 2011, kdy válka v Sýrii vypukla. Kreml nesdělil, zda je syrský prezident stále v Rusku, nebo zda už odletěl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy