Peking - Studenty jedné ze středních škol v Číně budou ve třídě sledovat kamery se zabudovanou technologií pro rozpoznávání obličeje. Zařízení má sledovat chování studentů, vyhodnocovat jejich aktivitu i míru jejich soustředění, napsala agentura Reuters.
Technologie je schopna vyhodnotit, zda student čte, poslouchá nebo v lavici pospává. Rozezná například i výrazy štěstí, odporu, strachu, hněvu nebo zmatku. Studentovi pak v reálném čase vyhodnotí úroveň pozornosti a výsledek se objeví na obrazovce učitele.
"Systém pouze shromažďuje informace o výrazech v obličeji a chování studentů," uvedl jeden ze zástupců čínské školy, podle nějž by technologie mohla napomoci interakci mezi učitelem a studenty.
Technologie pro rozpoznávání obličeje se v Číně používají na celé řadě míst, od ověřování plateb, přes pátrání po zločincích, po bezpečnostní kontroly na velkých veřejných akcích nebo rušných místech.
Všudypřítomné kamery se ve velkých čínských městech staly součástí technologického dozoru. Systém ale vyvolává obavy, že se Peking snaží vytvořit všudypřítomný dohled nad děním v zemi. Využívat je může zejména ke sledování politických disidentů a etnických menšin.