Kambodžský "disident" se vrací domů

vid, Reuters
10. 2. 2006 17:32
Phnompenh – Kambodžský premiér Hun Sen zvolňuje svůj autoritativní režim: do země se z exilu vrací jeho bývalý nepřítel, opoziční lídr Sam Rainsy.
"Disident" Sam Rinsey se vrací se slávou do Phnompenhu. Jeho bývalý nepřítel pro něj zažádal o milost
"Disident" Sam Rinsey se vrací se slávou do Phnompenhu. Jeho bývalý nepřítel pro něj zažádal o milost | Foto: Reuters/K.Sokunthea

Šéf opoziční strany, která nese jeho jméno, se do Kambodži vrací po ročním exilu v Paříži. Rainsy odjel do Francie poté, co ho parlament zbavil poslanecké imunity a soud mu v jeho nepřítomnosti vyměřil 18měsíční vězení.

Nařkl totiž premiéra Huna Sena, že na něj v roce 1997 nařídil spáchat atentát. Při výbuchu granátu tehdy zemřelo 16 jiných lidí. Soud ho také uznal vinným z hanobení prince Norodoma Ranariddha.

Kambodžský premiér Hun Sen: nechce politické nepřátele, ale potřebuje peníze
Kambodžský premiér Hun Sen: nechce politické nepřátele, ale potřebuje peníze | Foto: Reuters/K.Sokunthea

Dřívější nepřátelé se usmiřují

"Jsem tak rád, že jsem zpátky, že vás všechny mohu opět vidět. Děkuji, že jste přišli," řekl dnes Rainsy na phnompenhském letišti, kam ho přišly přivítat asi dva tisíce jeho příznivců.

Vrátit se mohl díky usmíření tří největších kambodžských stran, které se minulý týden dohodly na spolupráci. Součástí dohody je také uvonění režimu Huna Sena, který byl kritizován za potlačování lidských práv.

"Skončili jsme se všemi spory. Nejdůležitější je teď vybudovat náš národ, aby kambodžské děti měly lepší budoucnost," prohlásil dnes šéf Strany Sama Rainsyho.

Autoritativní vládce Hun Sen otáčí

Kambodžský premiér Hun Sen, bývalý voják Rudých Khmérů, kteří vládli jihoasijské Kambodži dvacet let, se dostal pod tlak západního světa kvůli svému stále více autoritativnímu stylu vlády a potlačování politických oponentů.

Hun Sen však v poslední době překvapivě otočil: krále Norodoma Sihamonia sám požádal o milost pro Rainsyho a dalšího opozičního poslance, který byl obviněn z přípravy nelegální ozbrojené skupiny.

Premiér také souhlasil s propuštěním čtyř ochránců lidských práv, kteří byli zatčeni za jeho hanobení.

Jde mu jen o peníze?

Organizace hájící lidská práva poslední premiérovy kroky přivítaly, ale tvrdí, že svoboda slova a sdružování v Kambodže zdaleka není jistá.

"Dokud bude pomluva politiků trestným činem, opoziční politici a obhájci lidských práv budou vydáni na milost premiéra, který může podávat žaloby za pomluvy, stahovat je a žádat o milost, jak se mu zachce," uvedla v prohlášení organizace Forum Asie.

Pozorovatelé ovšem tvrdí, že Hunův obrat není nezištný. Příští měsíc se totiž mají sejít státy v čele s USA, které Kamodži ročně posílají asi 600 milionů dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy