Phnompenh - Archeologům se díky leteckému laserovému snímkování podařilo objevit v oblasti kambodžského architektonického naleziště Angkor dávno zmizelé khmérské město.
Jedná se o souměstí (neboli konurbaci) na tu dobu obrovských rozměrů, která svým uspořádáním připomíná Los Angeles, tvrdí ohromení archeologové.
Rozsáhlá síť cest a kanálů kolem chrámu Angkor Vat (Chrámové město) byla vystavěna v období 1113 až 1150 našeho letopočtu.
Vědci sice nějakou míru obydlení vyvozovali z nápisů vytesaných do kamenů, jiný důkaz ale až dosud neměli.
Nikdo navíc netušil, jakého rozsahu starobylá aglomerace v pohoří Phnom Kulen dosáhla. Hustě obydlená plocha je mnohonásobně větší, než vědci předpokládali.
Nálezy změní současný pohled na Khméry
"To město zatím nikdo nikdy nezmapoval, takže vidět ho najednou v takovém detailu působí jako zjevení. Je pozoruhodné vidět stopy lidské aktivity v hustém lesním porostu stovky let poté, co město zaniklo," vysvětlil serveru CBC archeolog Damian Evans z Univerzity v Sydney.
Právě Evans vedl australsko-francouzský tým, jenž plán zmizelého města vypracoval. Archeologové materiály shromáždili už minulý rok, až doposud ale data pořízená na území 363 čtverečních kilometrů analyzovali. "Rozsah věcí, které nám dosud unikaly, úplně změnil naši představu o tom, jak ta města vypadala."
Použitá technologie se nazývá Lidar a je založena na ozařování krajiny laserovými paprsky z vrtulníku - zvláštní přístroj pak mapuje jejich odrazy a vytváří 3D snímky krajiny. Laser snadno proniká hustou vegetací i nánosy půdy, přičemž tato metoda je mnohem rychlejší než práce archeologů přímo na místě.
Ta přichází na řadu až poté - když jdou badatelé díky leteckému průzkumu najisto.
Po dokončení a vyhodnocení prací bude možné poměrně přesně říci, kolik lidí v záhadném komplexu žilo, a snad i to, proč nakonec zanikl. Objev byl publikován v odborném magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences.
Satelitní města ve 12. století?
Krom hustého osídlení v okolí Chrámového města archeologové objevili i řidší osídlení ve větší vzdálenosti, tedy jakási starodávná satelitní městečka.
Další z autorů mapy dávného města, Roland Fletcher, jde v přirovnání k dnešní době ještě dál: "To město bylo uspořádáno stejně jako Los Angeles - hustě zastavěný střed, který je spojen širokými silnicemi a kanály s řidčeji obydleným územím - (tzv.) sídelní kaší," řekl serveru Livescience.com.
Chrámové město tedy bylo pouze centrem něčeho mnohem většího.
Angkor Vat je nejnavštěvovanější turistickou atrakcí v Kambodži, jednou z nejvyhledávanějších kulturních památek v celé Asii a nachází se na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Patří totiž k jedné z největších náboženských staveb, jakou kdy lidé vybudovali.
O tom, jak jsou na něj Kambodžané hrdí, svědčí mimo jiné i to, že je vyobrazen na státní vlajce.