Kadeřník má patent: Ropu lze z moře vysát pomocí vlasů

Monika Horáková
8. 5. 2010 10:20
Vlasy na sebe ropu navazují lépe než vlna nebo peří, potvrzují odborníci
Dobrovolníci čistí moře od ropy pomocí vlasů a srsti
Dobrovolníci čistí moře od ropy pomocí vlasů a srsti | Foto: Matter of Trust

Washington - S ropnou skvrnou v Mexickém zálivu, s níž záchranáři bojují již od 20. dubna, se rozhodly pomoci také americké kadeřnické salóny a zemědělské farmy.

Dobrovolně sbírají vlasy a zvířecí srst, které mají, napěchované v silonových punčocháčích, posloužit k čištění moře od ropné skvrny.

Nápad je založený na skutečnosti, že vlasy a srst dobře navazují mastnotu. O dobrovolnické akci informoval deník Los Angeles Times. Podle něj bylo shromážděno již přes 200 000 kilogramů vlasů a srsti.    

Akcí řídí nezisková organizace Věc důvěry (Matter of Trust) ze San Francisca. Do sběru vlasů a srsti se již zapojilo více než 70 000 kadeřnických salónů a zemědělských farem, uvedla šéfka organizace Lisa Gautier.

"Je to lepší než ostříhané vlasy vyhazovat do koše," uvedla zaměstnankyně jednoho z kadeřnických salónů.    

Vlasy a srst napěchované do silonových punčocháčů
Vlasy a srst napěchované do silonových punčocháčů | Foto: Matter of Trust

Není však jisté, zda snaha organizace není zbytečná. Záchranáři zatím sbírají ropu z moře pomocí jiných materiálů a není jisté, zda budou souhlasit s tímto netradičním způsobem boje s ropnou skvrnou.  

U některých odborníků nápad vyvolal údiv. "Nikdy jsem o tom neslyšel. Pokud ale vlasy a srst skutečně ropu navazují, je to skvělý nápad," řekl pro Los Angeles Times profesor Richard Ambrose z Kalifornské univerzity.

Profesor Jiří Hudeček z Katedry biochemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze o podobných postupech ví. "Nápad si nechal patentovat Phillip McCrory. Je prokázáno, že jeden kilogram vlasů dokáže navázat až několik litrů ropy," uvedl pro Aktuálně.cz.

Ropa se dobře saje i vlasovými rohožkami
Ropa se dobře saje i vlasovými rohožkami | Foto: Matter of Trust

V časopise Alaska Science Forum vyšel v roce 1998 článek, v němž je McCroryho objev rovněž popisován: "Vlasy ropu nevstřebávají, ale navazují. Tento proces označujeme termínem adsorpce. Maurice Hall, inženýr spolupracující s NASA, potvrdil, že vlasy navazují ropu lépe než vlna nebo peří," uvádí autor článku Ned Rozell.

Výzkumníci podle zmiňovaného článku začali společně s McCrorym, který se původně živil jako kadeřník, testovat prošívané vlasové polštáře různých velikostí. Při testech zjistili, že například polštář vážící zhruba půl kilogramu adsorbuje téměř čtyři litry ropy za dvě minuty.  

 

Právě se děje

Další zprávy