Londýn - Muammar Kaddáfí přišel o jednoho ze svých nejvěrnějších mužů a o člověka, který toho o diktátorovi a jeho nejbližším okolí ví velmi mnoho.
Ministr zahraničí Músa Kúsa odjel na začátku týdne do Tuniska, protože z Tripolisu už se létat nedá.
Spekulace o tom, zda jede někam vyjednávat, jménem Kaddáfího nebo prchá, se rozptýlily ve středu večer.
Když přiletěl na jih Anglie na palubě pronajatého letadla, nebylo pochyb, že Kúsa po třech desetiletích už nechce pro libyjského vůdce pracovat.
Kúsa je důležitý především tím, že od roku 1994 patnáct let šéfoval libyjské zpravodajské službě. Takže o fungování režimu a jeho aktivitách doma i v zahraničí ví tolik jako málokdo.
Není také pochyb o tom, že má nemálo krve na rukou, neboť ve své funkci se podílel na tvrdých represích vůči odpůrcům režimu a sloužil jeho zájmům i v zahraničí.
Kromě toho byl na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let velvyslancem v Londýně. V době, kdy Libye financovala a poskytovala výcvikové tábory teroristům z Irské republikánské armády.
V Británii je spojován jak s atentátem nad Lockerbie v roce 1988, tak se zabitím policistky Yvonne Fletcherové, kterou v roce 1984 usmrtila střelba z oken libyjského velvyslanectví v Londýně.
Dezerce šedesátiletého diplomata je pro Kaddáfího jistě velmi nepříjemnou záležitostí, na chuti tvrdého jádra jeho stoupenců a elitních armádních sil dál bojovat ale patrně mnoho nezmění.
Podle amerických diplomatických depeší, zveřejněných před časem serverem Wikileaks, měl Kúsa spory s Kaddáfího synem Mutassímem, který velí jedné elitní jednotce.
"Vypadá to, že i vysoce postavení představitelé režimu si uvědomují, že hra končí. To ale neplatí pro Kaddáfího, jeho syny a jejich nejbližší okolí. Spíše půjdou ještě více do extrému, k ještě vyšší míře násilí," předpověděl pro agenturu Reuters americký expert na Libyi Geoff Porter, který vypovídal kvůli Libyi v Kongresu USA.
Kúsa není prvním libyjským ministrem zahraničí, který Kaddáfího zradil. Kdysi už to udělal Mansúr Kichíja, který byl rovněž velvyslancem Libye v OSN.
Jeho dezerce skončila tragicky. 10. března 1993 jej v káhirském hotelu zatkla egyptská policie a předala libyjským kolegům. O rok později ve vězení zemřel.
Británie ve středu vypověděla ze země pět libyjských diplomatů s tím, že ohrožují bezpečnost země. Toto opatření mohlo souviset - jakožto preventivní - s plánovaným příjezdem Músy Kúsy.