Kaddáfího kritizují už i civilisté v Tripolisu

Reuters Petr Jemelka Reuters, Petr Jemelka
24. 3. 2011 10:00
Obyvatelé poslední bašty Kaddáfího režimu už začínají otevřeně volat po změně
Kritika libyjského diktátora už zní i ulicemi Tripolisu. Zatím ne naplno.
Kritika libyjského diktátora už zní i ulicemi Tripolisu. Zatím ne naplno. | Foto: Reuters

Tripolis - I když od začátku letecké operace západních mocností nad Libyí uplynulo jen několik dní, někteří obyvatelé Tripolisu začínají pomalu nacházet odvahu k otevřené kritice režimu.

Pokud se ale v blízkosti objeví některý z Kaddáfího mužů, obracejí. Stále mají strach.

Přeci jen se však jedná o pokrok. Ochota veřejně kritizovat plukovníka Kadáffího, která byla v Libyi před vypuknutím nepokojů nemyslitelná, je čím dál častější. Dříve se lidé na ulicích báli s reportéry vůbec promluvit.

"Každý tady žije v očekávání změn. Už to není jako dřív. Mé děti se bojí, ale já vím, že se vše změní. To je konec. Vláda už nemá situaci pod kontrolou," řekl reportérovi agentury Reuters jeden z místních poté, co ho přivedl do kavárny, kde neměl strach mluvit otevřeně. 

Podpora obyvatel Tripolisu je přitom v situaci, kdy povstalci ovládli druhé a třetí největší město, pro Muammara Kaddáfího klíčová.

Počet účastníků shromáždění organizovaných na jeho podporu ale v poslední době výrazně klesá. Podle agentury Reuters lze úbytek demonstrantů počítat na tisíce. 

Jedním z Libyjců, který v poslední době změnil postoj, je podnikatel Isa, jehož rodina žije ve Velké Británii. Dokud byli Kaddáfího muži nablízku, vyjadřoval mu loajalitu. Když odešli, obrátil.

"Nastala kritická chvíle. Celé noci tu vybuchují bomby, vzhlížíme ale k nebi a vidíme, že se nám svět snaží pomoci," uvedl. 

Další muž, jenž pracuje v obchodě s oblečením, kvůli obavám o svou bezpečnost však nechtěl sdělit své jméno, se vyjádřil ještě jasněji: "Chceme, aby Kaddáfí odešel. Jsme rádi, že západ útočí na jeho jednotky, ale nechceme, aby nás zbavoval Kaddáfího. Chceme se ho zbavit sami," řekl.

Reportéři agentury Reuters v ulicích narazili i na něco dosud nevídaného: Někteří lidé sami oslovují zahraniční novináře a chtějí se podělit o svůj názor. Tak jako jeden prodavač z místního zlatnictví. "Kaddáfí to měl řešit jinak. On ale na protestující nechal střílet, přestože měli na protesty legitimní právo. Chceme, aby v naší zemi nastaly změny. Okamžitě," uvedl zlatník. 

Kaddáfí a jeho věrní stále tvrdí, že rebely řídí teroristická organizace al-Káida usilující o rozvrácení Libye. Ti to ale popírají. „Nevěřte tomu. S al-Kájduou to nemá nic společného. Jsou to protesty proti systému. Všichni víme, že je problém v Kaddáfím," dodal zlatník.

V okamžiku, kdy ale do obchodu vstoupil vládní agent, zmlkl.

 

Právě se děje

Další zprávy