Kaddáfího nadějí je stažení do měst a co nejvíc obětí

Martin Novák Martin Novák
22. 3. 2011 8:00
Mezinárodní zásah změnil poměr sil. Diktátor teď bojuje alespoň o západ Libye
Palba libyjské protiletadlové obrany v Tripolisu.
Palba libyjské protiletadlové obrany v Tripolisu. | Foto: Reuters

* V otevřeném prostoru, na silnici či v poušti, je osud Kaddáfího vojáků zpečetěn * Civilní oběti náletů budou hrát libyjskému vůdci do karet * Není vyloučeno rozdělení Libye na západní a východní

Praha - Vstupem mezinárodní koalice do libyjského konfliktu ztratil Muammar Kaddáfí palebnou převahu nad povstalci.

S tanky, houfnicemi, vrtulníky a dokonce letadly nad rebely pomalu jistě vítězil, ale spojenecké údery ze vzduchu mu vzaly šanci na totální vítězství a obnovu úplné kontroly nad Libyí od západní hranice s Tuniskem až na východ k hranicím Egypta.

Teď ho spíš čeká boj o přežití jeho režimu. Alespoň v západní části země, kde zatím drží většinu území.

Obavy, že vývoj povede k nestabilnímu rozdělení země na dvě poloviny, nevyjadřují jen analytici, ale například Předseda sboru náčelníků štábů americké armády generál Mike Mullen.

"Je velmi nejasné a otevřené, jak to všechno skončí," připustil.

Jaké má nyní tváří v tvář zdrcujícím náletům libyjský diktátor šanci? Snaží se dostat tanky a další techniku do měst. V naději, že v ulicích a husté zástavbě budou jeho síly pochopitelně méně zranitelné než v otevřeném prostoru.

Dokumentují to i poslední dny. Kaddáfího vojáci se prodírají do center měst Misuráta a Zintán, aby spojencům ztížili bombardování.

V Benghází to už nestihli a v neděli francouzské letouny rozmetaly vládní kolonu tanků a vozidel na silnici západně od města.

Ve městech se obvykle snižuje výhoda kvalitnější výzbroje a je také složité se s nepřítelem vypořádat výhradně ze vzduchu. Na zem ale spojenci nechtějí, vylučuje to i rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Britský armádní expert Henry Wilkinson se domnívá, že právě toto omezení může Kaddáfímu pomoci se ještě dlouho udržet.

"Vzdušná síla má své limity. Málokdy je rozhodujícím faktorem ve válce, nemusí ani ochránit civilisty před útoky. Pokud chcete zabrat nějaké území, zajistit na něm bezpečnost a vnutit protivníkovi svoji vůli, potřebujete k tomu pozemní síly," domnívá se Wilkinson.

Přitom i pro letouny mohou být Kaddáfího síly stále nebezpečné. Některá centra protiletadlové borany ještě nesjou vyřazena z provozu kvůli tomu, že se nacházejí v obydlených oblastech.

A Kaddáfí má také stále k dispozici ruské rakety SA-7, odpalované z ramene.

Strategií může být také co nejdéle válku protahovat v naději, že bude stoupat počet obětí, arabský svět začne protestovat a zesílí volání po příměří. Čím více obětí bombardování, tím lépe pro Kaddáfího.

V neděli se konaly v Tripolisu pohřby, na které vláda pozvala i zahraniční novináře. Opozice nicméně tvrdí, že šlo o propagandu.

Dotyčnými mrtvými prý nejsou oběti náletů, ale naopak lidé, které v uplynulých dnech zabili vládní vojáci.

Téměř nikdo netuší, jak pravděpodobná je dezerce vojáků, kteří zůstali dosud Kaddáfímu věrní. Informací z těchto kruhů se dostalo na veřejnost jen málo, téměř žádné.

Příslušníci speciálních jednotek, kteří jsou z Kaddáfího kmene a jejich kariéra je úzce spojena s režimem, zřejmě budou bojovat za každou cenu.

Z pozemní ofenzívy rebelů zatím velký strach nejde. Mluvčí povstalecké armády Chalíd Sajjáh uvedl, že rebelové se chystají na pochod z Benghází ve směru na Tripolis, ale ne hned. Musí se prý připravit a zorganizovat.


 

 

Právě se děje

Další zprávy