Praha - Režim Muammara Kaddáfího je už minulostí a nevypadá to, že by ti, kterým se po něm stýská, začali gerilovou válku proti nové vládě. Podobnou té, jaká vypukla v Iráku po svržení Saddáma Husajna.
Vůdcova dcera Aiša ale jeho stoupence burcuje. Z exilu v Alžírsku vyzývá prostřednictvím spřátelené syrské televize Al-Rai k povstání a odplatě za smrt otce.
"Pomstěte mučedníka, mého otce. Povstaňte proti vládě, která přišla na křídlech NATO," uvedla ve výzvě. "Nezapomeňte, že otec vzkázal, abyste pokračovali v odporu, i když neuslyšíte jeho hlas."
Alžírská vláda už dříve Aiše zakázala politické projevy, pětatřicetiletá právnička si z toho ale zjevně mnoho nedělá. I když je podle alžírských médií de facto v domácím vězení a nesmí po Alžírsku volně cestovat.
Vůdcova jediná dcera žádá o prošetření smrti otce Mezinárodní trestní tribunál (ICC) a jako svého poradce si najala izraelského právníka Nicka Kaufmana, který žije v Jeruzalémě. Kaufman v minulosti pracoval jako soudce u ICC a má v tomto směru bohaté zkušenosti.
Přesto je volba Kaddáfíové překvapením vzhledem k tomu, že její otec proslul v minulosti zuřivě protiizraelskými výroky a poskytoval na libyjském území útočiště radikálním palestinským skupinám.
Ještě před rokem se trůn rodiny Kaddáfíů, která vládla Libyi víceméně jako královská rodina, zdál neotřesitelný.
Systém, který budoval Muammar Kaddáfí přes čtyřicet let, působil nesvrhnutelným dojmem. Libyjští disidenti existovali jen v exilu daleko za hranicemi a bezpečnostní složky policejního státu měly oči a uši všude.
Dokonce i poté, co revoluce svrhly prezidenty dvou sousedních zemí - Tuniska a Egypta -, se mnozí arabisté a znalci severní Afriky domnívali, že v Libyi něco takového není možné. Že je odlišná.
Agentura ČTK ještě několik dní před vypuknutím nepokojů v únoru napsala, že revoluce v Libyi je nepravděpodobná, protože Kaddáfí je tam na rozdíl od bývalých vládců v Tunisku a Egyptě celkem populární.
Jak už dnes víme, devětašedesátiletý diktátor, který vládl nejdéle ze všech arabských vůdců (42 let), nakonec skončil nejhůře. Zakrvácený zemřel na ulici v rodné Syrtě, jeho vystavené tělo si pak s gustem prohlíželi Libyjci v Misurátě.
Ve městě, které bylo během války nejvíce vystaveno palbě Kaddáfího tanků a odstřelovačů.
Srdce režimu - opevněné sídlo a kasárna Báb al-Azízíja - pak bagry srovnaly se zemí, aby minulost zmizela z očí i mysli.
Ani není znám hrob vládce, který se sám stylizoval do role panovníka celé Afriky. Nová vláda nechtěla, aby se hrob stal poutním místem pro Kaddáfího příznivce, takže lokalitu tají.
To je samo o sobě unikátem. Neexistuje tak známý a dlouho vládnoucí politik, o jehož hrobě by nebyly přesné zprávy.
Z rodiny vůdce nepřežili tři ze sedmi jeho synů. Nejmladší Sajf Arab, který kdysi studoval v Německu a moc podrobností se o něm nikdy nevědělo, zahynul při náletu NATO na Tripolis na začátku května.
Chámis, který velel elitní 32. brigádě a podílel se výrazně na bojích proti povstalcům, zemřel na konci srpna a pohřben je v Baní Valídu, kam se Kaddáfího ozbrojenci po pádu Tripolisu stáhli.
Další syn Mutasím, který oficiálně býval bezpečnostním poradcem svého otce a organizoval boj proti povstalcům východně od Misuráty, zemřel v Syrtě po boku svého otce. Zřejmě několik minut po něm.
Čtyři synové přežili. Nejméně radostně vyhlíží budoucnost Sajfa Isláma, ještě na začátku roku považovaného za pravděpodobného nástupce Kaddáfího.
Nepodařilo se mu uprchnout do Mali a Nigeru, protože muž, který ho za milion dolarů slíbil převést, namísto toho informoval vojáky přechodné povstalecké vlády.
Sajf Islám, který studoval na London School of Economics a ukazoval se v oblecích například na Světovém ekonomickém fóru v Davosu nebo na proslulém vídeňském Plesu v opeře, půjde před soud. Na jeho konci zřejmě bývalého "korunního prince" čeká smrt, nebo doživotní vězení.
Sádí Kaddáfí na rozdíl od Sajfa Isláma do Nigeru utéci stihl a obývá jednu z vil na předměstí metropole Niamey. Nigerská vláda jej do Libye odmítá vydat.
Muhammad Kaddáfí, který měl v posledních letech otcova režimu na starosti internet a jeho kontrolu, dostal azyl v Alžírsku. Stejně tak další syn Hanibal, obviněný z mučení a bití své etiopské služebné.
V Alžírsku je také diktátorova manželka Safíja, na rozdíl od dcery Aišy ale žádná prohlášení nevydává.
Nevíme, jak bude budoucnost Libye vypadat bez Kaddáfíů. Jedno je ale téměř jisté. Nikdo z těch, kteří válku a pád režimu přežili, se dobrovolně do země v nejbližších letech nevrátí.