Kaddáfí si neoddychne, NATO prodlouží misi o tři měsíce

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
1. 6. 2011 13:17
Další zemí, která uznala opoziční prozatimní vládu v Benghází, je Jordánsko
Vraky v ulicích Misuráty.
Vraky v ulicích Misuráty. | Foto: Reuters

Tripolis - NATO prodloužilo svou misi v Libyi o dalších 90 dní, ohlásil generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen.

Aliance převzala velení nad vojenskými operacemi 31. března a původní mandát měl vypršet 27. června.

O prodloužení mise rozhodla v Bruselu Severoatlantická rada a libyjský vůdce Muammar Kaddáfí by z toho měl podle Rasmussena vyvodit, že NATO je i nadále odhodláno chránit civilisty, jak ho k tomu opravňuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Na stranu opozice se navíc ve středu přidala další země. Prozatímní vládu uznalo Jordánsko, které se tak přidalo k Francii a Itálii.

Do povstalecké bašty Benghází už z Ammánu míří vysoký jordánský diplomat. Svého zástupce mají ve městě i Velká Británie a USA, a to přesto, že přechodnou národní radu oficiálně neuznaly.

Obyvatelé Misuráty vyrazili do ulic

Boj proti Kaddáfímu trvá od února. Libyjský vůdce odmítá odstoupit a opozice má problémy postavit proti jeho vojákům dostatečně silné jednotky.

V jejích rukou jsou hlavně východolibyjská města. Na západě se ale po mnoho týdnů držela Misuráta, v níž je klíčový přístav. Mnoho jejích obyvatel opustilo ohniska bojů, jež se odehrávaly v ulicích.

V Misurátě bylo vidět lidi tlačící kočárky ulicemi plnými trosek a spálených aut i tanků. Mnozí si své potomky před troskami fotili a další sbírali úlomky munice jako suvenýry. Podle neověřených zpráv při obraně padly stovky lidí.

Boje trvaly asi 70 dní. Misuráta leží zhruba 200 kilometrů východně od Tripolisu, který stále drží Kaddáfí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy