Kaddáfí si neoddychne, NATO prodlouží misi o tři měsíce

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
1. 6. 2011 13:17
Další zemí, která uznala opoziční prozatimní vládu v Benghází, je Jordánsko
Vraky v ulicích Misuráty.
Vraky v ulicích Misuráty. | Foto: Reuters

Tripolis - NATO prodloužilo svou misi v Libyi o dalších 90 dní, ohlásil generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen.

Aliance převzala velení nad vojenskými operacemi 31. března a původní mandát měl vypršet 27. června.

O prodloužení mise rozhodla v Bruselu Severoatlantická rada a libyjský vůdce Muammar Kaddáfí by z toho měl podle Rasmussena vyvodit, že NATO je i nadále odhodláno chránit civilisty, jak ho k tomu opravňuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Na stranu opozice se navíc ve středu přidala další země. Prozatímní vládu uznalo Jordánsko, které se tak přidalo k Francii a Itálii.

Do povstalecké bašty Benghází už z Ammánu míří vysoký jordánský diplomat. Svého zástupce mají ve městě i Velká Británie a USA, a to přesto, že přechodnou národní radu oficiálně neuznaly.

Obyvatelé Misuráty vyrazili do ulic

Boj proti Kaddáfímu trvá od února. Libyjský vůdce odmítá odstoupit a opozice má problémy postavit proti jeho vojákům dostatečně silné jednotky.

V jejích rukou jsou hlavně východolibyjská města. Na západě se ale po mnoho týdnů držela Misuráta, v níž je klíčový přístav. Mnoho jejích obyvatel opustilo ohniska bojů, jež se odehrávaly v ulicích.

V Misurátě bylo vidět lidi tlačící kočárky ulicemi plnými trosek a spálených aut i tanků. Mnozí si své potomky před troskami fotili a další sbírali úlomky munice jako suvenýry. Podle neověřených zpráv při obraně padly stovky lidí.

Boje trvaly asi 70 dní. Misuráta leží zhruba 200 kilometrů východně od Tripolisu, který stále drží Kaddáfí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu. Stráže ho přemohly a předaly prokurátorovi, který vznese případně obvinění. Podle saúdskoarabské tiskové agentury SPA se strážcům zdálo, že muž není v "normálním stavu".

Jde o občana Saúdské Arábie a mluvčí úřadů v provincii Mekka řekl, že se incident stal ve 22:30 v pátek místního času (20:30 SEČ). Auto najelo do brány na jižním nádvoří mešity vysokou rychlostí, ale nikdo nebyl zraněn.

Saúdská Arábie letos kvůli koronaviru omezila provoz v mešitách a modlení ve Velké mešitě povolila až na začátku října. Každý den tam může provádět rituály takzvané malé pouti, umry, 15 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy