Kaddáfí se schovává po nemocnicích, tvrdí britská MI-6

Rusko vůbec poprvé oznámilo, že je pro odchod libyjského vůdce
Letouny aliance nyní pravidelně bombardují v noci Tripolis s cílem přinutit Kaddáfího k tomu, aby se vzdal.
Letouny aliance nyní pravidelně bombardují v noci Tripolis s cílem přinutit Kaddáfího k tomu, aby se vzdal. | Foto: Reuters

Londýn, Tripolis - Konec libyjského vůdce Muammara Kaddáfího se blíží. Je o tom přesvědčena britská rozvědka MI-6, jejíž agenti se už řadu týdnů snaží příjít Kaddáfímu na stopu.

Plukovník je podle deníku The Guardian tak vystrašený, že se z obav před bombardováním, jež uskutečňují letouny Severoatlantické aliance, přes noc schovává v nemocnicích na území hlavního města země.

Po náletu NATO, při němž před třemi týdny zahynul Kaddáfího nejmladší syn a tři jeho vnuci, k tomu má dobrý důvod. A to navzdory opakovaným tvrzením západních představitelů, podle nichž aliance neusiluje o jeho zabití.

"Je jednoznačně na útěku," řekl deníku britský diplomatický zdroj. "Celý čas je v pohybu a to je dobré znamení. Čím větší panice propadne, tím se zvyšuje šance, že bude dopaden."

Byly to také zprávy MI-6, které údajně přiměly britského premiéra Davida Camerona vyslat do akce nad Libyí šest bojových helikoptér typu Apache. Dvě desítky strojů chce v boji proti Kaddáfího jednotkám nasadit také Francie.

Kaddáfí byl naposledy spatřen na veřejnosti 9. dubna, kdy z propagandistických důvodů navštívil jednu tripoliskou školu. Poslední projev přednesl v libyjské státní televizi 13. května. Ta ale pustila do éteru jen jeho hlas a na obrazovkách se objevil plukovníkův nehybný portrét.

Nové boje v Misurátě

Nad Kaddáfím udělalo podle všeho kříž také Rusko, které až donedávno ostře kritizovalo vojenské akce proti jeho režimu. Na summitu skupiny G8 ve francouzském Deauville oznámilo, že souhlasí s tím, aby Kaddáfí zemi opustil, a umožnil tak přechod k demokratické vládě.

"Plukovník Kaddáfí se tím, co činí, sám zbavil legitimity (vládnout)," citovala agentura Reuters náměstka ministra zahraničních věcí Sergeje Rjabkova.

Intenzivní boje v pátek pokračovaly v přístavním městě Misuráta, které Kaddáfího síly ostřelovaly raketami a minomety. Podle povstalců zahyne v Misurátě každý den nejméně deset lidí. Město se brání již sedmasedmdesát dní.

Dalším cílem útoků Kaddáfího vojáků bylo město Zintan ležící v horské oblasti na západě země při hranicích s Tuniskem.

NATO v posledních dnech zintenzivnilo letecké útoky proti vládním jednotkám s cílem přimět je ke kapitulaci. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči likvidovali rozsáhlý požár lesního porostu po pálení klestí u Nezdenic

Hasiči dnes odpoledne bojovali s rozsáhlým požárem lesního porostu po pálení klestí u obce Nezdenice na Uherskohradišťsku. Oheň zasáhl plochu 400 metrů délky a 200 metrů šířky, uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Zasahovalo osm jednotek. Hasiči ve Zlínském kraji dnes také odstraňovali několik následků silného větru, nejdříve zejména na Vsetínsku, poté také na Zlínsku.

Další zprávy