Rwandský prezident Paul Kagame dnes ve vysílání rádia BBC obvinil Francii z aktivní podpory genocidy ve Rwandě, kde při masakrech v roce 1994 zemřelo nejméně 800 000 lidí.
Prezident se tím ohradil proti snahám francouzské justice postavit ho před mezinárodní tribunál kvůli údajnému podílu na smrti svého předchůdce, která vraždění odstartovala.
"Byla to Francie, kdo podporoval vraždící jednotky, kdo je cvičil, vyzbrojoval je a kdo se podílel na boji proti silám, které se snažily genocidu zastavit," prohlásil Kagame.
Nepříliš vřelé vztahy mezi Rwandou a Francií se tak ještě více vyhrotily.
Francie obvinění odmítá
Francouzský tisk označil Kagameho za organizátora raketového útoku na letadlo tehdejšího prezidenta Juvenala Habyarimana. Právě jeho smrt nastartovala tutsijskou genocidu.
Francie měla velmi blízko Habyarimanově vládě. Když Kagameho tutsijská Rwandská vlastenecká fronta zahájila na začátku 90. let boj proti Hutům, Francie poslala své vojáky do Kigali.
Ti Rwandskou vlasteneckou frontu odzbrojili a v zemi zůstali až do začátku genocidy. Jakékoliv obvinění z genocidy však odmítají.
Kagame patří před soud
Kagame stál v čele tutsijských povstalců z FPR, kteří v červenci 1994 svrhli vládu radikálních Hutů, a ve Rwandě se těší velké oblibě.
Po zveřejnění snah francouzského soudce pohnat prezidenta před Mezinárodní trestní tribunál pro Rwandu (ICTR) propukly v zemi masivní protifrancouzské protesty.
Kigali reagovalo na obvinění přerušením diplomatických styků s Paříží, zastavením vysílání rádia France International a uzavřením francouzské mezinárodní školy a kulturního institutu v metropoli.
Francie vyšetřuje případ sestřelení letounu v dubnu 1994, neboť v troskách stroje zahynula také francouzská posádka. Podle francouzského zákona má sice Kagame imunitu, ta se však nevztahuje na ICTR, před nímž jej chce Bruguiere soudit.
Statisíce se zodpoví z genocidy a zločinů
Mezinárodní tribunál sídlí v sousední Tanzanii a byl založen rozhodnutím Rady bezpečnosti OSN v listopadu 1994.
Ve Rwandě je v současnosti ve vazbě asi 63 000 osob podezřelých z podílu na genocidě. Podle justičních úřadů by mělo za nějakou roli na masakrech a doprovodném chaosu před soudem stanout na 761 000 lidí.
Podezřelí tak tvoří téměř devět procent ze zhruba 8,65 milionu obyvatel země.