Rwanda brojí proti Francii. Kvůli soudu

rst, AFP, ČTK
24. 11. 2006 12:23
Kigali - Obvinění rwandského prezidenta z účasti na genocidě rozzlobilo Rwandu. Odvolala velvyslance z Francie a pohrozila přerušením diplomatických styků.
Rwandský prezident Paul Kagame byl Francií obviněn z účasti na krvavé genocidě v roce 1994
Rwandský prezident Paul Kagame byl Francií obviněn z účasti na krvavé genocidě v roce 1994 | Foto: Reuters

Reagovala tak na snahy francouzského soudce postavit před mezinárodní tribunál rwandského prezidenta Paula Kagameho a jeho spolupracovníky kvůli jejich údajnému podílu na atentátu na tehdejší hlavu státu Juvénala Habyarimana v roce 1994.

Incident rozpoutal ve Rwandě genocidu, při níž přišlo o život nejméně 800 000 lidí.

Francouzský protiteroristický soudce Jean-Louis Bruguiere v minulých dnech doporučil postavit Kagameho před Mezinárodní trestní tribunál pro Rwandu (ICTR).

Rwandští demonstranti pálí francouzskou vlajku při protestu proti požadavku Francie postavit prezidenta Paula Kagameho před soud za účast na genocidě.
Rwandští demonstranti pálí francouzskou vlajku při protestu proti požadavku Francie postavit prezidenta Paula Kagameho před soud za účast na genocidě. | Foto: Reuters

Proti vydání protestovalo tisíce lidí

Na devět jeho blízkých spolupracovníků, mezi nimiž je mimo jiné náčelník generálního štábu James Kabareebe, již vydal mezinárodní zatykač.

Snahy francouzské prokuratury vyvolaly ve rwandské metropoli Kigali protesty, jichž se účastnilo na 25 000 lidí.

 

Rwandský ministr zahraničních věcí Charles Murigande nevidí za současné situace žádný důvod, proč by měl velvyslanec zůstávat v Paříži.

"Francie se snaží zničit naši vládu a my nepotřebujeme udržovat styky s nepřátelskou zemí," zdůvodnil ministr odvolání ambasadora.

V dubnu 1994 bylo sestřeleno letadlo, na jehož palubě cestoval tehdejší prezident Habyarimana, který patřil ke kmeni Hutů.

Jeho smrt odstartovala masové vraždění, při němž příslušníci bývalé armády a hutuských milic Interahamwe zmasakrovali během tří měsíců nejméně 800 000 menšinových etnických Tutsiů, ale i umírněných Hutů.

Infobox
Autor fotografie: Mezinárodní trestní tribunál pro Rwandu

Infobox

Genocida měla dozvuky ještě v roce 1998, kdy Rwanda vtrhla do sousedního Konga ve snaze potrestat Hutuy, kteří byli odpovědni za masakry a ukrývali se tam. Invaze rozpoutala v Kongu pětiletou občanskou válku, do níž bylo postupně vtaženo šest států.

Před soudem má stanout více než půl milionu lidí

Některé zdroje uvádějí, že bylo povražděno přes milion lidí. Genocida skončila, když tutsijští povstalci vedení Kagamem svrhli extremistickou hutuskou vládu, která vražedné masakry organizovala.

Založení ICTR, který sídlí v sousední Tanzanii, iniciovala v listopadu 1994 Rada bezpečnosti OSN. Ve Rwandě je v současnosti ve vazbě asi 63 000 osob podezřelých z podílu na genocidě.

Podle justičních úřadů by mělo za nějakou roli při masakrech a doprovodném chaosu před soudem stanout na 761 000 lidí.

Podezřelí tak tvoří téměř devět procent ze zhruba 8,65 milionu obyvatel země.

 

Právě se děje

Další zprávy