Vlivný berlínský deník Die Welt zveřejnil minulý týden text svého předního komentátora Olafa Gersemanna, nazvaný Nebezpečný soused: Musíme konečně mluvit o Česku. Novinář v něm uvádí, že nejhorší situace je v Německu ve spolkových zemích Sasko a Bavorsko, a to především v oblastech podél hranice s Českem. Podle něj to není náhoda a Německo pandemii nezkrotí, pokud se nezlepší situace v Česku.
"Dostat vývoj pod kontrolu s pomocí protikoronavirových opatření je těžké, protože nemoc je neustále živena přes otevřenou hranici s Českem. Tam vypukla třetí vlna pandemie s 829 novými případy na sto tisíc obyvatel za týden. To je druhé nejhorší číslo na světě," napsal Gersemann a dodal, že taková ztráta kontroly nad pandemií, jaká je k v vidění v Česku, neexistuje jinde v Evropě.
Wir müssen endlich über Tschechien reden (https://t.co/PzNZkqoTL9 via @welt):
— Olaf Gersemann (@OlafGersemann) January 14, 2021
Meine These von den grenzüberschreitenden Infektionsketten entlang der Grenze zu 🇨🇿 wird auch durch diese RKI-Karte gestützt.
Sie zeigt die bisherige Gesamtinzidenz in 🇩🇪. pic.twitter.com/U3rDRexNQK
Na Twitteru i na webové stránce listu Die Welt novinář přidal k textu mapu berlínského epidemiologického Institutu Roberta Kocha, ze které vyplývá, že největší ohniska koronaviru v Německu jsou skutečně na východě, blízko české hranice.
Deník Aktuálně.cz novináře Olafa Gersemanna oslovil s otázkami. V odpovědích kromě jiného uvedl, že neměl na mysli uzavřít německo-českou hranici v tom smyslu, aby ve spolkové republice Češi nemohli pracovat. Problém spatřuje v pendlování, tedy v každodenním přejíždění českých pracovníků přes hranici.
"Jsou mnohem lepší způsoby, jak šíření nákazy bránit. Samozřejmě se jako první nabízí více testovat. Ale především: proč bychom nemohli v Německu českým zaměstnancům nabídnout odměny a vyšší platy za to, že po určitou dobu zůstanou v Německu a nebudou pořád přejíždět tam a zpět?" pokládá si komentátor řečnickou otázku.
Problém zavírání hranic
Saský premiér Michael Kretschmer v pátek potvrdil, že hranici zavírat nechce a o české pendlery Sasko dál stojí. Bez českých lékařů a pečovatelů se podle něj jeho spolková země neobejde.
Novinář Olaf Gersemann tvrdí, že třeba v pohraničním městě Bad Schandau pracuje mnoho Čechů i v obchodech. Na otázku, zda vláda v Berlíně nebo spolkové země Sasko a Bavorsko váhají s tvrdším postupem vůči Česku, protože nechtějí ohrozit dobré sousedské vztahy, odpovídá, že problém je v něčem jiném.
"Vláda se chce se vyhnout nepříjemnému tématu, jakým je zavírání hranice. To je na domácí politické scéně toxické od roku 2015 (Tehdy vypukla uprchlická krize a do Německa přišlo přes milion žadatelů o azyl - pozn. red.)," vysvětluje deníku Aktuálně.cz Gersemann.
Německý komentátor zároveň doplňuje, že přesné údaje o aktuální české situaci navíc v Německu chybějí. "Bohužel se o tom ví a hovoří málo. Německé úřady o Česku neinformují systematicky a Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí od prosince omezilo své každodenní zprávy," uvádí novinář Die Welt.
Kancléřka Angela Merkelová i ministr zdravotnictví Jens Spahn vyzvali Němce, aby se obrnili trpělivostí, tvrdá opatření v Německu potrvají ještě osm až deset týdnů, tedy nejspíš do začátku dubna.