Jste nebezpeční sousedé. Německý novinář vysvětluje, proč kritizoval Česko kvůli viru

Martin Novák Martin Novák
18. 1. 2021 9:31
Německo v pátek překonalo hranici dvou milionů lidí, kteří od začátku pandemie onemocněli covidem-19. Ve čtvrtek zemřelo nejvíce lidí, 1244 nakažených.
Osmdesát kilometrů od českých hranic: Do krematoria v Míšní se nevejdou rakve | Video: Aktuálně.cz

Vlivný berlínský deník Die Welt zveřejnil minulý týden text svého předního komentátora Olafa Gersemanna, nazvaný Nebezpečný soused: Musíme konečně mluvit o Česku. Novinář v něm uvádí, že nejhorší situace je v Německu ve spolkových zemích Sasko a Bavorsko, a to především v oblastech podél hranice s Českem. Podle něj to není náhoda a Německo pandemii nezkrotí, pokud se nezlepší situace v Česku.

"Dostat vývoj pod kontrolu s pomocí protikoronavirových opatření je těžké, protože nemoc je neustále živena přes otevřenou hranici s Českem. Tam vypukla třetí vlna pandemie s 829 novými případy na sto tisíc obyvatel za týden. To je druhé nejhorší číslo na světě," napsal Gersemann a dodal, že taková ztráta kontroly nad pandemií, jaká je k v vidění v Česku, neexistuje jinde v Evropě.

Na Twitteru i na webové stránce listu Die Welt novinář přidal k textu mapu berlínského epidemiologického Institutu Roberta Kocha, ze které vyplývá, že největší ohniska koronaviru v Německu jsou skutečně na východě, blízko české hranice.

Deník Aktuálně.cz novináře Olafa Gersemanna oslovil s otázkami. V odpovědích kromě jiného uvedl, že neměl na mysli uzavřít německo-českou hranici v tom smyslu, aby ve spolkové republice Češi nemohli pracovat. Problém spatřuje v pendlování, tedy v každodenním přejíždění českých pracovníků přes hranici.

"Jsou mnohem lepší způsoby, jak šíření nákazy bránit. Samozřejmě se jako první nabízí více testovat. Ale především: proč bychom nemohli v Německu českým zaměstnancům nabídnout odměny a vyšší platy za to, že po určitou dobu zůstanou v Německu a nebudou pořád přejíždět tam a zpět?" pokládá si komentátor řečnickou otázku.

Problém zavírání hranic

Saský premiér Michael Kretschmer v pátek potvrdil, že hranici zavírat nechce a o české pendlery Sasko dál stojí. Bez českých lékařů a pečovatelů se podle něj jeho spolková země neobejde.

Novinář Olaf Gersemann tvrdí, že třeba v pohraničním městě Bad Schandau pracuje mnoho Čechů i v obchodech. Na otázku, zda vláda v Berlíně nebo spolkové země Sasko a Bavorsko váhají s tvrdším postupem vůči Česku, protože nechtějí ohrozit dobré sousedské vztahy, odpovídá, že problém je v něčem jiném.

"Vláda se chce se vyhnout nepříjemnému tématu, jakým je zavírání hranice. To je na domácí politické scéně toxické od roku 2015 (Tehdy vypukla uprchlická krize a do Německa přišlo přes milion žadatelů o azyl - pozn. red.)," vysvětluje deníku Aktuálně.cz Gersemann.

Německý komentátor zároveň doplňuje, že přesné údaje o aktuální české situaci navíc v Německu chybějí. "Bohužel se o tom ví a hovoří málo. Německé úřady o Česku neinformují systematicky a Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí od prosince omezilo své každodenní zprávy," uvádí novinář Die Welt.

Kancléřka Angela Merkelová i ministr zdravotnictví Jens Spahn vyzvali Němce, aby se obrnili trpělivostí, tvrdá opatření v Německu potrvají ještě osm až deset týdnů, tedy nejspíš do začátku dubna.

Video: V Česku jsou čísla děsivá. Němci si stěžují, že tam Češi nakupují

Už není co nakoupit, otevřeny jsou pouze obchody se základním zbožím. Od začátku prosince máme tvrdý lockdown, všechny školy jsou zavřené. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 53 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy