Jste nebezpeční sousedé. Německý novinář vysvětluje, proč kritizoval Česko kvůli viru

Martin Novák Martin Novák
18. 1. 2021 9:31
Německo v pátek překonalo hranici dvou milionů lidí, kteří od začátku pandemie onemocněli covidem-19. Ve čtvrtek zemřelo nejvíce lidí, 1244 nakažených.
Osmdesát kilometrů od českých hranic: Do krematoria v Míšní se nevejdou rakve | Video: Aktuálně.cz

Vlivný berlínský deník Die Welt zveřejnil minulý týden text svého předního komentátora Olafa Gersemanna, nazvaný Nebezpečný soused: Musíme konečně mluvit o Česku. Novinář v něm uvádí, že nejhorší situace je v Německu ve spolkových zemích Sasko a Bavorsko, a to především v oblastech podél hranice s Českem. Podle něj to není náhoda a Německo pandemii nezkrotí, pokud se nezlepší situace v Česku.

"Dostat vývoj pod kontrolu s pomocí protikoronavirových opatření je těžké, protože nemoc je neustále živena přes otevřenou hranici s Českem. Tam vypukla třetí vlna pandemie s 829 novými případy na sto tisíc obyvatel za týden. To je druhé nejhorší číslo na světě," napsal Gersemann a dodal, že taková ztráta kontroly nad pandemií, jaká je k v vidění v Česku, neexistuje jinde v Evropě.

Na Twitteru i na webové stránce listu Die Welt novinář přidal k textu mapu berlínského epidemiologického Institutu Roberta Kocha, ze které vyplývá, že největší ohniska koronaviru v Německu jsou skutečně na východě, blízko české hranice.

Deník Aktuálně.cz novináře Olafa Gersemanna oslovil s otázkami. V odpovědích kromě jiného uvedl, že neměl na mysli uzavřít německo-českou hranici v tom smyslu, aby ve spolkové republice Češi nemohli pracovat. Problém spatřuje v pendlování, tedy v každodenním přejíždění českých pracovníků přes hranici.

"Jsou mnohem lepší způsoby, jak šíření nákazy bránit. Samozřejmě se jako první nabízí více testovat. Ale především: proč bychom nemohli v Německu českým zaměstnancům nabídnout odměny a vyšší platy za to, že po určitou dobu zůstanou v Německu a nebudou pořád přejíždět tam a zpět?" pokládá si komentátor řečnickou otázku.

Problém zavírání hranic

Saský premiér Michael Kretschmer v pátek potvrdil, že hranici zavírat nechce a o české pendlery Sasko dál stojí. Bez českých lékařů a pečovatelů se podle něj jeho spolková země neobejde.

Novinář Olaf Gersemann tvrdí, že třeba v pohraničním městě Bad Schandau pracuje mnoho Čechů i v obchodech. Na otázku, zda vláda v Berlíně nebo spolkové země Sasko a Bavorsko váhají s tvrdším postupem vůči Česku, protože nechtějí ohrozit dobré sousedské vztahy, odpovídá, že problém je v něčem jiném.

"Vláda se chce se vyhnout nepříjemnému tématu, jakým je zavírání hranice. To je na domácí politické scéně toxické od roku 2015 (Tehdy vypukla uprchlická krize a do Německa přišlo přes milion žadatelů o azyl - pozn. red.)," vysvětluje deníku Aktuálně.cz Gersemann.

Německý komentátor zároveň doplňuje, že přesné údaje o aktuální české situaci navíc v Německu chybějí. "Bohužel se o tom ví a hovoří málo. Německé úřady o Česku neinformují systematicky a Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí od prosince omezilo své každodenní zprávy," uvádí novinář Die Welt.

Kancléřka Angela Merkelová i ministr zdravotnictví Jens Spahn vyzvali Němce, aby se obrnili trpělivostí, tvrdá opatření v Německu potrvají ještě osm až deset týdnů, tedy nejspíš do začátku dubna.

Video: V Česku jsou čísla děsivá. Němci si stěžují, že tam Češi nakupují

Už není co nakoupit, otevřeny jsou pouze obchody se základním zbožím. Od začátku prosince máme tvrdý lockdown, všechny školy jsou zavřené. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy