Jsme bratři, patříme k sobě. Putinova esej o Ukrajině vyvolala posměšky i obavy

Martin Novák Martin Novák
16. 7. 2021 7:44
Ruský prezident Vladimir Putin se představil tento týden jako esejista a historik. Na internetové stránce kremlin.ru vyšel jeho text nazvaný O jednotě Rusů a Ukrajinců.
Ruský prezident Vladimir Putin komentuje svou esej o Ukrajině.
Ruský prezident Vladimir Putin komentuje svou esej o Ukrajině. | Foto: Reuters

Není jasné, nakolik psal esej sám nebo jestli jen upravil text vytvořený někým ze svých poradců. Vydal ho ale pod svým jménem a potvrdil v něm svoji dlouhodobě prezentovanou myšlenku, že Rusové a Ukrajinci jsou vlastně jeden národ a hranice mezi nimi je umělá.

V textu se vrací hluboko do historie a argumentuje tím, že Rusy a Ukrajince vždy rozdělovali jejich nepřátelé. Polsko, Polsko-litevská unie, Švédsko, Rakousko-Uhersko… Ukrajinci a Rusové jsou podle něj už od časů Kyjevské Rusi spojeni jazykem a pravoslavným křesťanstvím.

Slovo Ukrajina pak podle Putina znamená hranici nebo pohraniční oblast a není označením pro stát.

Zde si můžete přečíst text O historické jednotě Rusů a Ukrajinců dostupný v angličtině.

Sovětský svaz podle Putina zajistil sjednocení Ukrajiny. "Ukrajina a Rusko tvořily po desetiletí a staletí jednotný ekonomický prostor s takovou hloubkou spolupráce, kterou by jim dnešní Evropská unie mohla závidět," píše ruský prezident.

V jiném odstavci uvádí: "Moderní Ukrajina jako produkt sovětské éry. Měli bychom to vědět a pamatovat si, že byla vytvořena na historickém území Ruska."

Stěžuje si také, že současnou Ukrajinu s jejím politickým vedením vytvořily Evropa a Spojené státy jako protiruský projekt. "Krok za krokem je Ukrajina vtahována do nebezpečné geopolitické hry a přeměňována na bariéru mezi Ruskem a Evropou," tvrdí Putin a v závěru znovu opakuje, že Rusové a Ukrajinci jsou jeden národ.

Hrozí nová válka?

V předposledním odstavci textu se pak nachází klíčová věta: "Respektujeme ukrajinský jazyk a tradice. Respektujeme ukrajinskou touhu po prosperující, svobodné a bezpečné zemi. Jsem přesvědčen, že skutečná suverenita Ukrajiny je možná jen prostřednictvím partnerství s Ruskem."

Švédský expert na dějiny Ruska a Ukrajiny Anders Åslund, autor oceňovaných studií a knih, se domnívá, že text je jakousi přípravou na trvalou změnu hranic a možná novou válku Ruska proti Ukrajině.

"Putin je posedlý Ukrajinou. Nebo spíše tím, aby dokázal, že něco jako Ukrajina neexistuje," uvedl Åslund v recenzi eseje na webu Project Syndicate.

Jiní analytici také připomínají, že udržení Ukrajiny v ruské sféře vlivu patří mezi absolutní priority Putinovy zahraniční politiky a stav, kdy Kyjev spolupracuje více se Západem, Moskvu irituje. V roce 2013 vypukla revoluce na kyjevském náměstí Nezávislosti (Majdanu) poté, co Putin donutil tehdejšího ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče odvolat podpis pod asociační dohodou s Evropskou unií.

V roce 2008 na summitu Severoatlantické aliance v Bukurešti řekl Putin během debaty o rozšíření NATO americkému prezidentovi Georgi Bushovi, že Ukrajina není skutečný stát, že její území z velké části patří historicky Rusku a že by mohla přestat existovat, pokud vstoupí do NATO.

Jako Kain a Ábel

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci na esej uvedl, že ji zatím nečetl, ale podivil se nad tím, že Putin má čas psát historické traktáty. Udělal by prý lépe, kdyby si našel čas na setkání s ním a na řešení aktuálních problémů mezi Kyjevem a Moskvou.

K tvrzení, že Rusové a Ukrajinci jsou bratři, Zelenskyj uvedl, že chování Ruska tomu neodpovídá. Narážel na anexi Krymu a válku na Donbase. "Pokud je toto bratrství, tak Kaina a Ábela," dodal.

Video: Putin pustil kamery na svoji luxusní jachtu

Loď je například vybavena vířivkou, barem, grilem, jídelnou pro 14 lidí, kteří se mohou kochat výhledem z panoramatických oken. | Video: Asociated Press, CharterWorld
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy