Jsem nevinný, prohlásil Carnajev u soudu za Boston

ČTK ČTK
10. 7. 2013 23:35
Předmětem úvodního líčení bylo veřejné seznámení obviněného mladíka s obžalobou
Džochar Carnajev na kresbě ze soudní síně.
Džochar Carnajev na kresbě ze soudní síně. | Foto: Reuters

Boston - Džochar Carnajev, který je viněn z dubnového atentátu na maraton v americkém Bostonu, se považuje za nevinného. Podle agentury AP se tak ve středu vyjádřil při prvním jednání před soudem kvůli pumovému útoku, při kterém zahynuli tři lidé a další stovky byly zraněny. Carnajevovi hrozí trest smrti.

Předmětem úvodního sedmiminutového líčení, které se odehrávalo za zvýšených bezpečnostních opatření, bylo veřejné seznámení obviněného mladíka s obžalobou.

První líčení s Carnajevem se v Bostonu konalo za přísných bezpečnostních opatření.
První líčení s Carnajevem se v Bostonu konalo za přísných bezpečnostních opatření. | Foto: Reuters

Američan čečenského původu Carnajev, oděný v oranžovém vězeňském stejnokroji a se spoutanýma rukama a nohama, poté podle zvyklostí odpovídal na otázku, zda se cítí vinen či nevinen. Do zaplněného jednacího sálu přišlo mnoho novinářů a příbuzných obětí.

"Chci vědět, proč se to stalo," vysvětlila svou přítomnost Liz Nordenová. Je matkou dvou synů ve věku 32 a 33 let, jimž lékaři museli po atentátu amputovat každému jednu nohu.

Na přelíčení přišlo i několik mladých lidí, kteří se představili jako přátelé obviněného a věří v jeho nevinu. "Nevidím žádné důkazy," řekla například Karina Figuerová z New Yorku. "Vedl jsem vlastní vyšetřování a podle mne jde o manipulaci FBI," tvrdil novinářům Duke Latouf, který přijel z Las Vegas. 

Tamerlan a Džochar (vpravo) Carnajevovi.
Tamerlan a Džochar (vpravo) Carnajevovi. | Foto: Reuters

Při útoku 15. dubna v cíli bostonského maratonu vybuchly dvě nálože v tlakových hrncích, které zabily tři lidi a 264 dalších zranily. Čtvrtým zabitým je policista, jehož údajně Carnajev se svým starším bratrem Tamerlanem zastřelili na útěku.

Na veřejnosti se devatenáctiletý mladík objevil poprvé od svého dubnového zatčení po přestřelce s policií, po níž se střelnými poraněními ležel ve vězeňské nemocnici. Není zcela jasné, v jakém je nyní zdravotním stavu.

Carnajev žil v oblasti Bostonu deset let a loni získal americké státní občanství. V době atentátů studoval na univerzitě a zdál se dobře integrovaný do společnosti. Měl na něj silný vliv starší bratr, který byl prý silně věřící muslim.

 

Právě se děje

Další zprávy