José Ramos-Horta přežil svou smrt a vyzval ke smíru

pav
4. 3. 2008 16:05
Prezident Východního Timoru odpustil atentátníkovi
Východotimorský prezident José Ramos-Horta na snímku pořízeném během rozhovoru pro agenturu Reuters v červnu 2007
Východotimorský prezident José Ramos-Horta na snímku pořízeném během rozhovoru pro agenturu Reuters v červnu 2007 | Foto: Reuters

Dili - Prezident Východního Timoru, jedné ze dvou převážně katolických zemí v Asii, José Ramos-Horta sice možná před časem rozhněval církevní představitele, když se nechal rozvést, teď ale dokázal, že mu o křesťanských hodnotách nikdo kázat nemusí.

Stejně jako kdysi papež Jan Pavel II., odpustil také nositel Nobelovy ceny míru za rok 1996 muži, který se jej pokusil zabít.

Na rozdíl od papeže ale Ramos-Horta svého vrchního atentátníka v cele navštívit nemůže - vůdce vzbouřených vojáků Alfredo Reinado, který stál minulý měsíc v čele útoku na prezidentovu rezidenci, při akci sám zemřel.

ČTĚTE VÍCE: Východotimorský prezident je po atentátu v komatu

Prezident, jenž po atentátu strávil jedenáct dní v umělém spánku a prodělal několik náročných operací, svá slova o odpuštění podpořil i činy a požádal vládu, aby zaopatřila Reinadovu rodinu.

José Ramos Horta na audienci u papeže Benedikta XVI. letos v lednu
José Ramos Horta na audienci u papeže Benedikta XVI. letos v lednu | Foto: Reuters

Na tiskové konferenci v Dili o tom informoval jeho zplnomocněný zástupce, úřadující prezident Fernando Lasama, který o víkendu Ramose-Hortu navštívil v nemocnici v australském Darwinu.

"Prezident zároveň vyzval všechny své spoluobčany, ať ukončí násilnosti v zemi," dodal podle agentury Reuters Lasama, který také uvedl, že prezident se ze svých těžkých zranění (průstřel břicha a plíce) úspěšně zotavuje, ale potrvá prý ještě nejméně měsíc, než se bude moci vrátit do úřadu.

Někteří ze 17 vzbouřenců, na něž byly po útoku vydány zatykače, už se úřadům vzdali.  Bývalý armádní poručík Gastao Salsinha, který se postavil do čela skupiny rebelů místo zabitého Reinada, mezi nimi však není.

Východotimorská vláda je odhodlána v honu na vzbouřence pokračovat, dokud všichni z nich nesloží zbraně.

Jejich vzpoura propukla před necelými dvěma lety na protest proti propuštění asi třetiny příslušníků armády nejmladšího asijského státu, kteří stávkovali kvůli údajné diskriminaci ze strany velení.

Při vlně násilností, kterou to rozpoutalo, zahynulo několik desítek lidí a 150 000 dalších bylo nuceno uprchnout ze svých domovů. Pro spoustu Timořanů však Reinado, který se postavil do čela vzbouřenců, i tak zůstává hrdinou.

 

Právě se děje

Další zprávy