Joplin (Missouri) - Padesátitisícové město Joplin má za sebou zřejmě nejhorší dny ve své bezmála 140leté historii. Přehnalo se přes něj tornádo, které si vyžádalo nejméně 116 mrtvých.
Ti, kdo ze spárů běsnícího živlu vyvázli, na chvíle absolutní hrůzy nikdy nezapomenou.
"Bylo to patnáct minut v pekle. Byli jsme doslova pohřbeni," popsal Joshua Wohlford serveru The Daily své zážitky. On sám se na poslední chvíli spolu se svou těhotnou ženou a dvěma malými dětmi ukryl v místním supermarketu.
Když se větrná smršť - rotující rychlostí přes 300 kilometrů v hodině - přiřítila, spadl na celou jeho rodinu regál s hračkami. A v podstatě jim zachránil život, jelikož je ochránil před létajícími předměty, udržel je na místě a pohromadě.
Měli obrovské štěstí. V Joplinu se podařilo vyprostit z trosek pouhých sedmnáct lidí. Šest stovek lidí bylo během bouře zraněno a tisíce obyvatel přišly o střechu nad hlavou.
V ruiny se změnily i tamní školy a celé čtvrti. Přímý zásah dostala také jedna z největších nemocnic ve městě. Zemřeli v ní čtyři lidé.
"Žiju tu celý svůj život, a když se teď procházím po ulicích, ani nevím, kde jsem. Celé ulice jsou k nepoznání. Vše je vzhůru nohama, je to jako apokalypsa," řekl novinářům Jeff Law.
Tornádo zplundrovalo deset kilometrů dlouhý a čtyři kilometry široký pás země. Tolik škody po jediném tornádu zůstalo naposledy v roce 1953, kdy se smršť přehnala přes město Flint v Michiganu. O život tam tehdy přišlo také 116 lidí.
Na 45 procent přijdou další tornáda
Zatímco záchranáři stále prohledávají trosky a pátrají po dalších přeživších, ostatní obyvatelé Joplinu se postupně připravují na další tornáda. A nejen oni.
Americká meteorologická služba totiž vydala na příští hodiny varování, že se s pravděpodobností 45 procent v oblasti rozkládající se na území států Texas, Oklahoma, Arkansas, Nebraska a Missouri "urodí" další tornáda.
Příchod živlu obyvatele zaskočil.
"Přišlo to strašně rychle. Varování přišlo jen několik minut předem. Obvykle na něj moc nedám, ale tentokrát jsem měl zvláštní pocit. S celou rodinou jsme se rychle zabarikádovali v koupelně, celý dům se třásl," cituje CNN dalšího z místních obyvatel.
Přežili v lednici na pivo
Dvaceti lidem zase zachránila život velká lednice na pivo. Isaac Dunacan vyjel s několika přáteli pozorovat bouři, dostali se ale příliš blízko a vjeli přímo do ní.
Rozhodli se tedy zkusit najít úkryt. Vešli do potemnělého obchodu, kde už nefungovala elektřina. Vzadu se krčil personál i zákazníci.
"Všimli jsme si obrovské chladničky na pivo a všichni do ní naskákali. Poté, co se bouře přehnala, zůstala plechová lednice jedinou věcí, která zůstala na svém místě," řekl Duncan televizi CNN.
Ve Spojených státech je výskyt tornád nejčastější na světě. Ve středu země se setkává chladný a teplý vzduch a vlivem jeho cirkulace se rodí tornáda.