Kamery a fotoaparáty médií v pátek Cummingse zachytily při odchodu z premiérova sídla v ulici Downing Street. V ruce si nesl kartonovou krabici. Média včetně stanic BBC či Sky News vzápětí informovala, že Cummings se funkce Johnsonova poradce vzdal oproti očekávání již v pátek. Premiérův úřad informaci zatím oficiálně nepotvrdil.
Ještě dopoledne Cummings BBC řekl, že se nic nezměnilo na jeho postoji vyjádřeném v lednu, že chce svou pozici opustit do konce tohoto roku. V médiích se spekulovalo, že funkci poradce opustí kolem Vánoc.
Ministr dopravy Grant Shapps v televizi Sky News řekl, že Cummings neplánoval na postu premiérova poradce zůstávat o mnoho déle než rok, respektive déle než do konce přechodného období, kdy se Británie přestane ve vztahu k EU řídit stejnými pravidly jako za svého členství v unii. Jednání o tom, jak bude nový vzájemný vztah vypadat, ale stále nejsou u konce kvůli několika sporným bodům.
"Plánoval, jak sám napsal hned na začátku roku, stát se letos z velké části nadbytečným, až dokončí velkou věc, na které pracoval, což je samozřejmě brexit, který se chýlí ke konci po uplynutí přechodného období 31. prosince," řekl Shapps.
Cummings byl ústředním hybatelem v pozadí referenda o odchodu Spojeného království z EU v roce 2016 i drtivého vítězství Johnsonovy Konzervativní strany v parlamentních volbách v loňském roce. Podle agentury Reuters byl považován dokonce za Johnsonův "mozek" a za člověka, který uplatňuje výrazný vliv.
V době, kdy Johnson vede jednání o budoucím uspořádání vztahů Británie s evropskou sedmadvacítkou a potýká se s druhou vlnou koronavirové nákazy, se Downing Street zmítá ve vnitřních bojích týkajících se toho, kdo bude příštím šéfem premiérova kabinetu. Podle listu The Daily Telegraph by se jím měl stát bývalý ministr financí Sajid Javid.
Ve středu oznámil demisi Johnsonův šéf komunikace Lee Cain, který byl stejně jako Cummings od začátku výrazným stoupencem brexitu a zároveň blízkým Cummingsovým spojencem.