Je rozhodnuto a odcházíme z Evropské unie 31. ledna, oznámil vítězný Johnson

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 13. 12. 2019 8:25
Velká Británie opustí Evropskou unii 31. ledna příštího roku, referendum o brexitu se nebude opakovat, zemi nepovede radikálně levicová vláda. Zároveň ale Skotové naznačili, že v příštím referendu bude mít vyhlášení nezávislosti Skotska na Británii větší šanci než v tom předchozím v roce 2014.
Děkuji lordu Kbelíková hlava a všem lidem Británie, zlepšíme tuto zemi, prohlásil v prvním povolebním projevu Boris Johnson, Corbyn svedl porážku na Brexit, Skoti uvažují o referendu o nezávislosti. | Video: Reuters

Takové jsou první závěry po zveřejnění odhadů výsledků britských parlamentních voleb.

Premiér Boris Johnson získal jasný mandát pro dokončení brexitu a pro naplnění svého předvolebního hesla "Get Brexit Done". Zatímco Konzervativní strana si výrazně polepšila a v 650členné sněmovně bude mít nejméně 362 mandátů, labouristé Jeremyho Corbyna s 203 křesly utrpěli porážku

Johnson chce, aby Spojené království opustilo EU 31. ledna na základě dohody, kterou s unií v říjnu vyjednal. Do konce příštího roku pak potrvá přechodné období, během kterého by Londýn a Brusel měly uzavřít dlouhodobou smlouvu o partnerství a vzájemném obchodu.

Pokud se díváme na volby jako na referendum o Johnsonově plánu a představě o brexitu, pak je to jednoznačně nejen vítězství, ale rovnou triumf pětapadesátiletého premiéra. Pokud se odhady potvrdí při sčítání odevzdaných hlasů.

"Doufám, že si dnes večer užijete oslavy," vzkázal Johnson v první reakci členům Konzervativní strany. Nad ránem pak prohlásil, že hrozba druhého referenda o brexitu je zažehnána."Odcházíme 31.ledna. Žádné ale, žeádne jestli," řekl premiér.

Naopak předseda labouristů Jeremy Corbyn jasně prohrál a okamžitě se v britských médiích objevily spekulace o tom, že jde o jeho politický konec. Že po takové porážce je nemyslitelné, aby stranu dále vedl.

Corbyn sliboval více zdanit majetné Brity a zvýšit státní výdaje. Prosazoval nové referendum o brexitu, ale zároveň říkal, že by v něm zůstal neutrální. Podle odhadů se zdá, že to na vítězství zdaleka nestačilo. Ostatně v referendu v roce 2016 podpořila brexit i část tradičních labouristických voličů.

Ve Skotsku zaznamenala velký úspěch Skotská národní strana, která prosazuje odtržení od Anglie a členství Skotska v Evropské unii. Odhady jí přisuzují 48 křesel, výrazně posílila. Konzervativci ve Skotsku tradičně propadli, od dob premiérky Margaret Thatcherové v osmdesátých letech tam mají špatné výsledky.

Johnson nové referendum o nezávislosti Skotska odmítá a vztahy konzervativců se Skotskou národní stranou jsou velmi špatné. "Nemyslím, že další skotské referendum je nevyhnutelné," řekl televizi ITV v první reakci na výsledky ministr konzervativní vlády Michael Gove.

"Johnoson nemá mandát k vytržení Skotska z Evropské unie," řekla po volbách šéfka Skotské národní strany Nicola Sturgeonová.

Kdo je Boris Johnson?

Kdo je Boris Johnson? | Video: Jakub Zuzánek, Martin Krepindl
 

Právě se děje

Další zprávy