Berlín - Německo získalo seznam 22 000 údajných zahraničních bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS), a to i s jejich telefonními čísly a adresami.
Ministerstvo vnitra uvedlo, že vyšetřovatelé dokumenty považují za pravé, odmítlo k nim ale uvést jakékoli podrobnosti, napsal list The New York Times.
Stejné seznamy získala také některá média, například stanice Sky News, která v nich skutečně identifikovala některé britské radikály.
Údaje z dotazníků
Tajné seznamy podle médií vynesli nespokojenci z řad IS. Sky News v této souvislosti zmiňuje jistého Abúa Hámida, který tvrdí, že ukradl datový nosič ze sídla vedení sil vnitřní bezpečnosti IS. Podobné seznamy podle AP poskytují i kurdské jednotky, které bojují proti IS.
V dokumentech jsou u radikálů doplněna i jejich válečná jména, bývalé adresy v jejich domovských zemích, či zda mají z dřívějška zkušenosti s džihádem. Celkem je pro každé jméno vyčleněno přes 20 kolonek včetně místa a data smrti. Údaje jsou získané z dotazníků, které islamisté vyplňovali, či registračních formulářů vyhotovených po vstupu na území Sýrie. Stanice Sky News uvedla, že radikálové na získaném výčtu pocházejí nejméně z 51 zemí.
Stejný materiál získala i trojice německých médií, mimo jiné i list Süddeutsche Zeitung. Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére na dotaz k seznamům řekl, že by tyto informace mohly posloužit jako důkaz při stíhání radikálů. "Nabízejí velkou příležitost v hledání důkazů a rovněž potvrzují, že Němci se zúčastnili teroristických aktivit takzvaného Islámského státu," řekl de Maiziére.
Většinu bojovníků tvoří Arabové
BBC během analýzy materiálů, které sama získala, zjistila, že radikálové pocházejí z více než 40 zemí a že 72 procent z nich jsou Arabové. Hlavním lidským zdrojem IS je Saúdská Arábie, odkud je 25 procent bojovníků. Poté následují Tunisko, Maroko a Egypt. Z evropských zemí jsou v popředí Turecko a Francie.
Deník Süddeutsche Zeitung na svém seznamu našel například jistého německého občana Adbelkarima B., který byl loni po návratu do Německa zadržen a nyní je souzen. U něj je uvedeno jako datum příjezdu do Sýrie 17. září 2013. V dotazníku je u něj mimo jiné uvedeno, že zkušenosti s džihádem žádné nemá, ale že se chce stát bojovníkem.
Podle analytiků není existence takovýchto dokumentů překvapivá, neboť IS je známá svým byrokratickým aparátem. Uniklé seznamy považují za zlatý důl pro bezpečnostní složky, neboť usnadní stíhání navrátilců.
Odhaduje se, že v řadách radikálních organizací bojuje v Iráku a Sýrii několik tisícovek Evropanů, jejich návrat do vlasti je pak považován za velkou bezpečnostní hrozbu.