Pentagon už má plán, jak udeřit na Islámský stát v Libyi. Zatím si ho nechává v záloze

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
10. 3. 2016 7:38
Útoky by směřovaly až na 40 cílů ve čtyřech různých oblastech Libye. Cílily by zejména na velitelství, výcviková centra a muniční sklady skupin, které jsou loajální k teroristickému hnutí Islámský stát (IS). Spojené státy nicméně před širším vojenským zapojením upřednostňují nejprve politické řešení. Boj proti džihádistům v Libyi komplikuje fakt, že Libye je rozdělená na dvě části, jejichž vlády jsou vůči sobě nepřátelské.
Libyjské město Benghází. Vojenské jednotky věrné východolibyjské vládě se tu střetly s islamisty. Ilustrační foto.
Libyjské město Benghází. Vojenské jednotky věrné východolibyjské vládě se tu střetly s islamisty. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington/Tripolis - Americká armáda připravila plán na spuštění série vzdušných úderů v Libyi, které by měly odrazit narůstající sílu džihádistů z Islámského státu (IS).

Útoky by směřovaly až na 40 cílů ve čtyřech různých oblastech. Zejména na velitelství, výcviková centra a muniční sklady skupin, které jsou k teroristickému hnutí loajální. Nálety by navíc mohly "umést" cestičku pozemním libyjským milicím, které některé západní státy podporují.

Plán se zatím pohybuje pouze v teoretických rovinách. V praxi Washington podle všeho stále ještě upřednostňuje nejprve vyřešit politický rozkol, a podporuje proto vytvoření jednotné libyjské vlády.

USA se obávají posilování radikálů

Pentagon nyní jen představil možnosti, ale nepřipojil konkrétní oficiální doporučení, napsal server The New York Times s odkazem na své anonymní zdroje.

Ty byly o tajném plánu ochotny mluvit s nebývalou vervou. Podle serveru nejspíš kvůli tomu, aby ukázaly, jak vážně se Washington islamistickou hrozbou zabývá.

Váhání administrativy prezidenta Baracka Obamy přejít od teorie k praxi má v tomto případě pro změnu doložit, že Bílý dům věří v možnost politického rozuzlení složité situace.

Zároveň se ale obává, že pokud bude čekat příliš dlouho, islamisté v Libyi nekontrolovatelně posílí. A omezený vojenský zásah je pak nezastaví.

"Tam, kde existuje možnost vést operace proti Islámskému státu, v tomto okamžiku ho narušit a přitom nepodlomit politický proces, tam jsme i my," vzkázal minulý týden předseda Sborů náčelníků štábů generál Joseph Dunford.

Rozsah nedávno představeného materiálu nicméně překvapil i některé veterány z ministerstva zahraničí. Na akcích by se podle plánu mohli podílet i další spojenci, kteří by ze vzduchu podporovali pozemní libyjské jednotky. Plán Obamovi a jeho poradcům představil 22. února sám ministr obrany Ashton Carter.

Kritici nicméně varují, že jakýkoli špatně provedený krok by mohl poškodit úsilí mezinárodních hráčů, jako je OSN.

"Budeme i nadále používat celé spektrum nástrojů k eliminaci hrozby jménem Islámský stát, ať už se objeví kdekoli," ujistil na konci minulého měsíce prezident Barack Obama.

Armáda čeká jen na rozkaz

Americká letadla už nad Libyí operovala. V únoru například zaútočila na výcvikový tábor IS na západě země. Zemřely při něm desítky islamistů, včetně strůjce útoků na západní turisty v Tunisku. Armáda Spojených států je navíc už teď připravena chránit Američany i ohrožené americké zájmy. Stačí jí dát rozkaz.

Příklon k vojenskému úhlu pohledu je nicméně patrný i u jiných západních států - Velké Británie, Itálie a Francie. The New York Times připomíná zprávy, že se v Libyi už několik měsíců pohybují i západní pozemní jednotky: Američané, Britové, Francouzi, případně Italové; které nejen sbírají potřebné informace, ale dost možná i pomáhají libyjským milicím.

Řím v únoru souhlasil, že americkým dronům poskytne prostor na své letecké základně v Sicílii. Londýn posílá do sousedního Tuniska dvě desítky vojenských instruktorů ze strachu, že se do země začnou islamisti ve větším přelévat. Útok radikálů na kasárna v Binkardánu na jihovýchodě Tuniska si minulý víkend vyžádal více než pět desítek mrtvých.

Boj proti džihádistům v Libyi komplikuje fakt, že Libye je rozdělená na dvě části, jejichž vlády jsou vůči sobě nepřátelské. Západ s metropolí Tripolisem kontroluje skupina Libyjský úsvit, mezinárodně uznávaná vláda sídlí v Tobrúku na východě u egyptských hranic.

"Nic bychom si nepřáli víc, než aby byla v Libyi vláda, se kterou bychom mohli pracovat a se kterou bychom se mohli dobrat dohody o vojenském zapojení v Libyi," uvedl minulý měsíc v Kongresu šéf tajných služeb James R. Clapper. IS se podle něj usídlil například v Syrtu, Benghází či Tripolisu.

 

Právě se děje

Další zprávy