Hlavní vojenský stratég Islámského státu je po americkém náletu klinicky mrtev

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 15. 3. 2016 11:48
Omar Šíšání byl nejvyšším velitelem operací Islámského státu, de facto náčelníkem generálního štábu organizace. Zřejmě je po americkém náletu těžce zraněn. Vymyslel taktiku, kterou IS nyní při ofenzívách používá. Jde o prolamování obranných linií pomocí takzvaných vozidlových bomb. Nákladních automobilů nebo cisteren naplněných výbušninami a řízených sebevražednými útočníky.
Tarchan Batirašvili alias Omar Šíšání.
Tarchan Batirašvili alias Omar Šíšání. | Foto: wikimedia

Bejrút - Velitel Islámského státu a autor jeho válečné strategie je napojen na dýchací přístroje a je klinicky mrtev.

Při americkém leteckém úderu na severovýchodě Sýrie 4. března byl zasažen Gruzínec čečenského původu Tarchan Batirašvili, známý spíše pod svým bojovnickým jménem Omar Šíšání.

Potvrdila to Syrská observatoř pro lidská práva (SOHR), která s pomocí sítě lokálních zdrojů informuje o dění na syrských bojištích a obvyklé mívá nejpřesnější údaje.

Původně oznámila minulý týden, že je těžce zraněn.

Šíšání byl nejvyšším velitelem operací Islámského státu (IS), de facto jeho náčelníkem generálního štábu. Je spojován s taktikou, kterou IS při ofenzivách drtí své protivníky.

Jde o prolamování obranných linií pomocí takzvaných vozidlových bomb. Nákladních automobilů nebo cisteren naplněných výbušninami a řízených sebevražednými útočníky.

Tímto způsobem se IS zmocnil například na jaře 2015 iráckého města Ramádí. Vozidlové bomby srovnaly se zemí několik obytných bloků a vojáci irácké armády se v panice dali na ústup.

Šišání přišel do Sýrie už v roce 2012 a se svými bojovníky se stal známým díky dobytí letecké základny Minnágh u Aleppa. Povstalecká Svobodná syrská armáda (FSA) ji obléhala několik měsíců, ale syrským vojákům se dařilo ji bránit a dostávali zásoby letecky.

Po příjezdu Šíšáního základna kapitulovala během několika dnů, když obránci nedokázali vzdorovat několik vlnám vozidlových bomb se sebevražednými atentátníky.

"Je to mimořádné schopný velitel a čečenští bojovníci, kteří jsou zároveň považovaní za elitní oddíly Islámského státu, jsou mu naprosto loajální,“ uvedl pro agenturu AFP Richard Barett z organizace Soufan Group, která se zabývá vojenskými analýzami situace v Iráku a Sýrii.

O minulosti Gruzínce není známo mnoho a ne všechny informace jsou zcela ověřené. Narodil se v roce 1986 na jihu Gruzie v soutěsce Pankisi, která sousedí s Čečenskem.

Šíšaního otcem je Čečenec a matkou Gruzínka, oba rodiče ale jsou křesťané. Šíšání přestoupil na islám až v dospělosti.

Byl důstojníkem gruzínské armády a účastnil se bojů v roce 2008 mezi Gruzií a Ruskem o Jižní Osetii. Z armády později odešel. Podle některých zdrojů odmítal respektovat pokyny nadřízených.

Jeden z dezertérů vypověděl, že Šíšání se v Sýrii usadil ve vile nedaleko Aleppa. Nezaměnitelný je kvůli rudému plnovousu, který si barví henou.

Nyní je ale pravděpodobně v Rakce, kde jej ošetřují lékaři po leteckém útoku.

SOHR oznámil, že při náletu zemřelo několik dalších bojovníků IS a Šíšaního bodyguardů.

Z původního nejvyššího velení Islámského státu už přišli o život dva muži. Takzvaný emír pro operace v Iráku Abú Muslim Turkmaní – bývalý důstojník irácké vojenské rozvědky z dob Saddám Husajna – zemřel při americkém náletu u Mosulu 18. července 2015.

Velitel operací Islámského státu v Sýrii Abú Alí Anbarí byl terčem amerického bombardování loni v listopadu, ale není jasné, zda zemřel, či žije.

Britská televize Channel 4 odvysílala dokument, ve kterém se objevuje Brit Siddhartha Dhar. Londýnského rodáka podezřívají, že je „nový Džihád John". | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 7 minutami

Anthony při debutu za Portland k výhře nepomohl

S novou posilou Carmelem Anthonym nastoupili basketbalisté Portlandu v úterním programu NBA v New Orleansu, pětatřicetiletá hvězda je však k vítězství nedovedla. Blazers podlehli 104:115 a zaznamenali už desátou porážku v sezoně. LeBron James se stal prvním hráčem v historii, který proti všem 30 ligovým klubům zaznamenal triple double, a Lakers se po výhře 112:107 nad Oklahomou znovu osamostatnili v čele tabulky.

Výsledky NBA:

LA Lakers - Oklahoma City 112:107, Memphis - Golden State 95:114, New Orleans - Portland 115:104, Sacramento - Phoenix 120:116.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 je kvůli nehodě uzavřena u Brna směrem na Vyškov

Kvůli nehodě osobního a nákladního auta u Rohlenky na Brněnsku byla ve středu ráno téměř na čtyři hodiny uzavřena dálnice D1 mezi kilometry 203 a 210 ve směru z Brna na Vyškov. Řidič osobního vozu utrpěl zranění a jeho spolujezdec zemřel. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a mluvčího jihomoravské policie.

Kvůli nehodě byla dálnice D1 východně od Brna uzavřena zhruba od 3:00. Dálnice byla opět zprůjezdněna kolem 6:45. Policie předpokládá, že doprava v místě nehody se postupně stabilizuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy