V potopeném trajektu zemřelo na 187 lidí, premiér rezignoval

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 4. 2014 11:38
Jihokorejský premiér tak reagoval na kritiky, které se na jeho vládu snesly v souvislosti s řešením nehody.
Potopený jihokorejský trajkt.
Potopený jihokorejský trajkt. | Foto: Reuters

Soul - Jihokorejský premiér Čong Hong-wong oznámil svou rezignaci. Reagoval tím na kritiky, které se na jeho vládu snesly v souvislosti s řešením nehody trajektu z 16. dubna.

Neštěstí si vyžádalo 187 mrtvých a 115 pohřešovaných. Prezidentka Pak Kun-hje demisi ministerského předsedy přijala, její mluvčí ale podle agentur Reuters a AFP upřesnil, že Čong Hong-wong zůstane v úřadu do ukončení záchranných prací

"Jménem vlády se omlouvám za množství problémů od neschopnosti zabránit nehodě po neschopnost včasného řešení neštěstí," uvedl Čong. "V naší společnosti se vyskytuje příliš mnoho nesrovnalostí a špatných praktik. Doufám, že tato hluboce zakořeněná zla budou napravena, tak aby se podobná neštěstí již nestala," dodal.

Na lodi bylo 476 lidí

Plavidlo se 476 lidmi na palubě se potopilo u břehů Korejského poloostrova během rutinní plavby na výletní ostrov Čedžu. Většina cestujících byli středoškolští studenti na školním výletě.

K vysokému počtu obětí přispělo to, že posádka potápějící se lodi zprvu pasažérům nařídila, aby setrvali na místech. Plavidlo šlo ale rychle ke dnu a lidé se už pak nestihli dostat z podpalubí.

Veřejnost kritizovala vládu za pomalé tempo záchranných operací a informační chaos. Místní úřady mimo jiné krátce po nehodě chybně oznámily, že všichni žáci na lodi byli zachráněni. Vláda také přiznala omyly při identifikaci mrtvých. Podle britského listu The Guardian byla rodinám předána omylem těla cizích lidí, nikoli mrtvých příbuzných.

Když premiér Čong navštívil den po tragédii truchlící rodiče, vypískali ho a jeden z nich po něm hodil láhev s vodou, připomněla agentura Reuters.

 

Právě se děje

Další zprávy