Jihokorejský expert tvrdí, že Kim je v kómatu. Absurdní, reagují na něj jeho kolegové

ČTK ČTK
25. 8. 2020 15:10
Nové spekulace o špatném zdravotním stavu či dokonce smrti severokorejského diktátora Kim Čong-una se v posledních dnech objevily v některých britských bulvárních denících a dalších světových médiích. Deník Daily Mail citoval jihokorejského experta Čang Song-mina, podle nějž je Kim již od dubna v kómatu a všechny záznamy o jeho vystoupeních na veřejnosti od té doby byly zfalšovány.
Kim Čong-un na návštěvě Vladivostoku, kde se sešel s Vladimirem Putinem.
Kim Čong-un na návštěvě Vladivostoku, kde se sešel s Vladimirem Putinem. | Foto: Reuters

Čang Song-min, který působil jako poradce jihokorejského exprezidenta Kim Te-džunga, se domnívá, že vedení země od Kima nyní postupně přebírá jeho mladší sestra Kim Jo-čong. Jihokorejská rozvědka minulý týden uvedla, že Kimova sestra získala větší pravomoci a je nyní "de facto druhou nejvýše postavenou představitelkou země". Kim Jo-čong má prý teď na starosti mimo jiné vztahy KLDR se Spojenými státy a s Jižní Koreou.

Podle Čanga je takový krok v historii KLDR bezprecedentní a může znamenat jen dvě věci: buď je diktátor těžce nemocný, nebo došlo v zemi k převratu. "Já se domnívám, že je Kim v kómatu, ale jeho život ještě neskončil," napsal Čang na Facebooku.

"Ještě nebyla vytvořena nástupnická struktura, takže do popředí se dostala Kim Jo-čong, protože mocenské vakuum nemůže být udržováno moc dlouho," dodal Čang, podle něhož jsou videonahrávky a fotografie s Kimem z poslední doby falešné. Naposledy se Kim údajně objevil na zasedání vládnoucí Korejské strany práce minulý týden.

Řada pozorovatelů, kteří se dlouhodobě zabývají situací v KLDR, ale Čangovy komentáře považuje za absurdní. Jihokorejský server Sinmunko uvedl, že Čang mluvil o vážných zdravotních problémech Kima již v první polovině letošního roku a teď se snaží potvrdit pravdivost svých dřívějších výroků. Další experti na Severní Koreu připomněli, že i různé spekulace pocházející od jihokorejských tajných služeb se v minulosti ukázaly být mylné.

Podobný názor jako Čang Song-min naopak vyjádřil Roy Calley, kterého britský bulvární list Daily Express označuje za experta na KLDR a který tuto zemi opakovaně navštívil. "Pokud je pořád ještě naživu, slábne. Myslím si, že v blízké budoucnosti můžeme očekávat změnu vedení KLDR," prohlásil podle Daily Expressu Calley.

Kdyby byl severokorejský vůdce v pořádku, pak by podle něj bylo zmíněné předání části pravomocí nemyslitelné. "Kim Čong-un se nikdy netěšil dobrému zdraví a já si neumím představit, že by přirozeně dovolil, aby se něco takového stalo," citoval Calleyho list Daily Express.

Kim Čong-un, kterému je kolem 36 let, se letos na veřejnosti objevil jen několikrát. V dubnu se rozšířily zprávy, že podstoupil nezdařenou operaci srdce, po níž zůstal v kritickém stavu.

Podstatně častěji je naopak v poslední době vidět jeho sestra Kim Jo-čong, která například v červnu vydala rozkaz, aby byl vyhozen do povětří styčný úřad obou korejských států. Kim Jo-čong také pohrozila Jižní Koreji blíže nespecifikovanou vojenskou akcí, později KLDR tuto výhrůžku odvolala.

Podle některých analytiků se ale diktátor Kim převedením části odpovědností na svou sestru a několik dalších blízkých poradců snaží jen zabránit tomu, aby na něj byla svalována vina v případě politických nezdarů.

Další politologové podle deníku Daily Mail soudí, že Kim a jeho sestra hrají "hodného a zlého policajta", čehož chtějí využít při jednání se zahraničními mocnostmi po kolapsu jaderných rozhovorů Kima s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Video: Kim Čong-un se po třech týdnech objevil na veřejnosti

Kim Čong-un se po 3 týdnech objevil na veřejnosti | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 55 minutami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Aktualizováno před 1 hodinou

Francouzský exprezident Sarkozy u soudu, podle prokuratury za neúspěšnou kampaň utratil příliš mnoho peněz

Před pařížským soudem po více než měsíci zazněly závěrečné řeči v procesu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který se týká financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Obhajoba požádala o zproštění obžaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu navrhuje šestiměsíční vězení. Soud vynese verdikt 30. září.

"Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti," řekl soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Prokuratura naopak tvrdí, že Sarkozy je "jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň", píše L'Express.

Proces se Sarkozym, který se dnešního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozymu vedle půlročního trestu vězení hrozí pokuta 3750 eur (96.000 korun). Pro další obžalované prokuratura požaduje podmíněné tresty od 18 měsíců do čtyř let a pokuty až 150.000 eur (3,8 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy